Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Začni tunit CV! Chtějí ho i na brigádě

Hledáš jenom malý přivýdělek, anebo rovnou part-time, aby bylo na nájem? Tak sorry jako, ale papírový životopis po tobě budou chtít všude. Fakt. Ale neboj – naučíme tě, jak se prodat a na co nezapomenout, aby to klaplo. Stačí číst dál! 🙂

Základní pravidlo je jasné – v jednoduchosti je síla. Personalistu neohromí třístránkový elaborát, naopak ho spíš dost otráví – a to před pohovorem rozhodně nechceš. Hned od začátku taky musí být jasné, v čem vynikáš, co umíš a co máš za sebou. Pozor ale – to neznamená, že si máš vymýšlet! To je totiž cesta do pekel. Jednak budete tvoje zkušenosti a dovednosti probírat i při osobní schůzce a jednak je taky dost možné, že personalista zavolá do tvé bývalé práce a jednoduše se na tebe zeptá. Anebo si tě najde na Instagramu. A pak se budeš divit.

Co do životopisu nepatří

Nezapomeň, že si na tebe personalista udělá názor megarychle – přece jenom už viděl stovky životopisů. Tvoje CV by proto mělo jít přímo k věci. Zapomeň na úvodní slovo nebo citáty osobností, které tě inspirují. V drtivé většině případů to jsou totiž obehraná klišé, která o tobě říkají akorát to, že nejsi originální. A že nevíš, co je životopis.

I ty můžeš mít takhle krásné CVčko – stačí si ho od nás stáhnout 🙂 Najdeš ho tady

Do životopisu se po pravdě nehodí ani tvoje fotografie, protože by si personalista v první řadě měl utvořit názor na základě tvých zkušeností a schopností, a ne toho, jak vypadáš. Kapitolou pro sebe jsou pak fotky nevhodné – z pláže, z baru, ve slunečních brýlích. Jednoduše – lepší je nedávat nic. Pokud inzerát fotku vyloženě vyžaduje, nezbyde ti nic jiného než jednu taky přidat, ale vybírej fakt s rozmyslem, jo?

Při sestavování svého CV se taky zamysli nad tím, jaké informace o sobě poskytuješ. Jsou opravdu nutné pro pozici, na kterou se hlásíš? Často to jsou třeba zdravotní či rodinný stav, odkazy na tvoje sociální sítě, představa o mzdě nebo – a teď pozor – i datum narození. Dej si taky pozor na kontaktní informace, nikdo profi totiž neodepisuje na e-mail pusinka@seznam.cz nebo rambozabijak32@gmail.com s kdovíjakou radostí.

Co v životopise nesmí chybět

V tvém CV určitě nesmí chybět vzdělání. Neuškodí ani, když absolvovanou školu v krátkosti popíšeš – byla humanitní, nebo technická? Byly předměty v cizím jazyce? Určitě to nezapomeň zmínit.

Chybět by neměly ani zkušenosti. Jde o tvou první práci? Nezoufej. Za zmínku v takovém případě stojí i dobrovolničení nebo třeba vedení dětí na táboře, případně třeba výpomoc přes prázdniny v tetině firmě. A pomůžou i mimoškolní aktivity nebo umístění v různých soutěžích. Jednoduše se zamysli, čím se lišíš od svých spolužáků a co se ti hodně povedlo, a pochlub se tím.

A co dál?

Hlavně nezoufej! Často se ti stane, že životopis se vším elánem rozešleš a nikdo se ti na něj neozve. Stává se to nám všem a není nutné kvůli tomu nijak klesat na mysli. Životopisů mohlo prostě jen zrovna přijít hodně najednou a personalista nestíhá odepisovat. Anebo se zkrátka ozvali jen těm, kteří je zaujali, a ty to pro dnešek nejsi. Takový je život a jedeme dál. Pokud ale o nějakou pozici opravdu jó hodně moc stojíš, určitě se neboj připomenout třeba telefonicky. Personalista kolikrát dá i před kandidátem s nekonečnem zkušeností přednost tomu, kdo je prostě a jednoduše upřímně nadšený. Jestli jsi to ty, dej jim to vědět!