Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Sbal se do maximální efektivity

Jak si zabalit absolutně všechno, co budeš na cestě potřebovat, navíc ještě do maximálně miniaturního zavazadla a na nic přitom nezapomenout? Cestující (nejen) fotografka Aneta Přibová ví, jak na to! Znát ji můžeš z Instagramu anebo třeba z prvního vydání Pauzy, kde jsme ti s ní přinesli rozhovor 😉 

Asi nic tvůj život neobohatí tak jako cestování. Nejde jenom o zážitky, ale i o získávání zkušeností a v neposlední řadě taky procvičování jazyků. Aktuálně je mimořádně v kurzu Asie, letenky tam jsou totiž docela levné a život tam je doslova za hubičku. Nemluvě o krásné přírodě a exotickém jídle. Přece jen je to ale něco jiného než profláklý Berlín nebo Paříž a člověk se tam vydává tak trochu do neznáma. A přesně proto jsme hodili řeč právě s protřelou cestovatelkou Anetou, která je právě na Asii docela profík. 😎

„Hlavní pravidlo správného balení zní:

Méně je více!“

A taky v jednoduchosti je krása. Na cesty po Asii je proto dobré pořídit si hlavně pořádný batoh. Anebo radši dva – jeden větší na všechno oblečení a boty na delší přesuny a druhý menší na elektroniku a kratší výlety. Kufry jsou zakázané! Protože si zkus vláčet za sebou kufr přes bahno, trávu, rýžová pole a… no prostě, ne všude mají asfaltové chodníky 😁

“Základ, bez kterého nikam nejedu, je pro mě tzv. package cube, to je takový vak na zip a mega praktická věc,” říká Aneta. “Dá se to sehnat i v Asii skoro všude, na tržnicích a tak. A strašně ti to ulehčí balení. Věci se neválí jen tak v krosně, ale jsou přehledně zabalené a víš, kde co máš.” 

https://www.instagram.com/p/BznZkkBCud2/

V batohu by neměly chybět základní nezbytnosti – spodní prádlo, pár triček, mikina, žabky a základní léky jako ibalgin, paralen, nebo kapky do nosu. “Bez kapiček do nosu už nikam nejedu,” podotýká Aneta. “V Indii jsem je za boha nemohla sehnat, jinak se ale na cestách dá sehnat téměř cokoliv přímo na místě.

Powerbanka, powerkostka a rychleschnoucí ručník

Při svém posledním dvouměsíčním putování po Asii se Aneta neobešla bez pořádné powerbanky, externího disku a především powercube s redukcemi – to je krychle, která se dá strčit do každé zásuvky a nabíjet díky ní můžete víc věcí najednou. Prodávají ji v každém lepším elektru.

Cestování ulehčí i rychleschnoucí oblečení, nebo menší ručník, který se hodí do levnějších hostelů nebo pod stan. Pokud jedete do lepších hostelů nebo hotelů, poskytují je pro vás většinou oni, takže tam je to bez starostí. 

Stejně jako Aneta si taky většinou bohatě vystačíte se dvěma páry bot – tenisek do deště a žabek nebo sandálů pro slunečné dny, na pláž atd. “Beru si vždycky i jedny nějaké hezčí šaty, kdybych měla chuť jít někam do restaurace nebo do společnosti, cokoliv se ale dá koupit i na místě, tak není problém, když nic takového s sebou nemáte,” radí Aneta.

Bílá barva je zakázaná

“Rozhodně si nebrat žádné nové drahé věci ani žádné bílé, pokud se chystáš do Asie,” varuje Anet. “Většina mých bílých věcí skončila už asi po dvou týdnech v Asii v koši, protože zežloutly nebo se obarvily. Většinou si tam totiž nepereš sama a ty prádelny to perou všechno dohromady, takže ti to zvládnou naprosto s přehledem obarvit během jediného praní a z bílého tílka je růžové, ani nevíš jak. Zase je to ale poměrně levná záležitost – za vyprání kila prádla dáš asi 30 korun.”

Při tropickém slejváku tě zachrání pláštěnka do kapsy, při přesunech nafukovací polštářek za krk, v hotelu pak často špunty do uší a někdy i zámek na kód. Jeden totiž nikdy neví… 

Tak co, už máš taky sbaleno? 😊 Šťastnou cestu!

Foto: unsplash.com, pexels.com