Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Letní brigády aneb letošní pečení se ve vlastní šťávě :)

Léto je v plném proudu a tobě už dávno došly peníze od babiček a jiných rodinných příslušníků za vysvědčení? Nevadí! Pořád ještě je čas si nějakou tu kačku vydělat sám. 🙂 A jestli tápeš v rozmanité nabídce letních brigád a nejsi si úplně jistý, co by pro tebe bylo nejvhodnější, nezoufej! Tady je stručný přehled nabídek na ten správný přivýdělek se všemi plusy i minusy. 😉

Letní gastro-klasika!

Asi nejčastějším letním přivýdělkem pro studenty je brigáda v gastru. Ať už v drahé restauraci, ve stánku u vody anebo v baru, přijít si tu můžeš i na zajímavé kapesné.

Restaurace nebo kavárny často vyvěšují nabídky práce na své sociální platformy a tak je třeba je sledovat. Výhody jsou práce v čistém prostředí a stálá pracovní doba. Nevýhoda letní brigády v interiéru může být šance, že se tam upečeš ve vlastní šťávě. Naštěstí už ale čím dál víc restaurací zavádí klimatizace. 😁 Hodinovka se nejčastěji pohybuje od 100/130 Kč za hodinu a když je dobrá tržba a jsi šikovný, často je možnost domluvit si i podíl z dýšek. 

Letní stánky hledají brigádníky prakticky nepřetržitě. Lidé se tam točí, vykrývají za sebe směny a celkově je pracovní doba v nich benevolentnější než v klasické restauraci. Výhodou je, že když budeš mít štěstí a tvůj stánek se bude nacházet u vody, budeš se sice péct ve vlastní šťávě ale alespoň s výhledem na pláž. 😃Nevýhodou je, že v parných dnech se na koupalištích opravdu nezastavíš, jelikož fronta se bude dát měřit na kilometry. Hodinová sazba bývá nejčastěji někde kolem 100/110 Kč za hodinu.

Bar a diskotéky jsou také často využívaným zdrojem obživy studentů. Jestli ti už bylo 18 let, není od věci si práci za barem vyzkoušet. Jestli tě večerní akce lákají, bude pro tebe výhodou, že poznáš spoustu zajímavých lidí a práce pro tebe bude zábavou. Dobré také je, že se pravděpodobně nebudeš péct ve vlastní šťávě, jelikož bary otevírají k večeru a ty tedy můžeš pak volný den trávit na koupáku. Nevýhodou je práce v nočních hodinách a to, že pravděpodobně potkáš spoustu „zajímavých“ lidí 😝 Vyděláš si opět kolem 100 Kč na hodinu plus možnost podílu z dýšek. 

Obchody jedou léto neléto

Možné je také dohodnout si brigádu v obchodním centru v nějakém krámečku. Výhodou je, že tě bude ochlazovat klimatizace, ale zato budeš celý den zavřený v obchoďáku. Práce spíš asi pro slečny (i když nediskriminujme!), které si mohou vydělat okolo 120 Kč za hodinu. 

Brigoška v oboru

Zajímavější možností, jak si o prázdninách (a nejen jich) vydělat, je najít si přivýdělek v tom, co tě baví a úplně ideálně třeba rovnou v oboru, co studuješ. Například můžeš lidem dělat webovky, zvučit koncerty nebo třeba pomáhat ve zlatnictví. Stačí se jen zamyslet, co ti jde a trpělivě obepisovat pracovní příležitosti. Odměnou ti pak budou nové zkušenosti z tvého oboru i vyšší platové ohodnocení, které se při kvalifikovanější práci už pohybuje okolo 170/200 Kč na hodinu. 

Brigáda v zahraničí

Je pravda, že v současné situaci je brigáda v zahraničí tak trochu tikající bombou, nicméně pokud to situace dovolí, čeká tě nezapomenutelný zážitek. Výhodou je samozřejmě lokalita, která se většinou nachází někde u moře (nebo v horách, nebo kdekoliv jinde budeš chtít), kde se sice budeš taky smažit ve vlastní šťávě, ale bude ti to tak nějak jedno. 😎 V zahraničí nejčastěji číhají na pomocné síly servírka/číšník, plavčík či au pair (mrkni mimochodem na náš článek o Aupairce Denise 😊 ).

Odcestovává se zpravidla minimálně na měsíc a často bývá k výplatě nabízeno i ubytování a strava zdarma, což vůbec není k zahození. 

Animátor

Jestli tě baví práce s lidmi a především s dětmi, ale na aupair se úplně necítíš, bude pro tebe to pravé ořechové práce animátora! Animátora můžeš dělat jak v zahraničí, tak v Česku. Hlavní výhodou je, že si procvičíš své komunikační dovednosti i práci s lidmi. Odměna se v tomhle případě pohybuje ve velmi širokém rozptylu, takže to nemůžeme úplně vypíchnout. 

Pauza tip:

Považuješ se za opravdového dobrodruha a toužíš po brigádě v okouzlující přírodě daleko od civilizace? O jedné takové víme! 😊 Jde o ubytování pro horolezce, nachází v Chorvatsku na ostrově Hvar a majitel tam každé léto hledá brigádní síly na pomoc s chodem jeho zařízení. Takže pokud je lezení tvoje hobby, garantujeme, že tomhluhle místu (snad ne doslova 😁) propadneš! 

Foto: unsplash.com, pexels.com