Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Jak vyhrát Vánoce i každé narozky aneb tutoriál na nejlepší dárek

Zapomeň na ponožky, kosmetiku a bonboniéry! Poradíme, jak vymyslet a darovat těm nejbližším něco fakt super. A to nejen na Vánoce! 

Upřímně, příprava na jakoukoliv slávu s dáváním dárků je docela fuška, ať už jde o Štědrý den nebo narozky. Aby dárky byly opravdu vymazlené, chce to totiž pojmout systematicky. Zmínka o tom, co by tvoje mamka nebo brácha chtěli, totiž může přijít odkudkoliv a kdykoliv. Taková přání je záhodno uložit si do mozku (nebo do telefonu) a v pravou chvíli je vytáhnout. Může to být třeba dlouho očekávaná knížka nebo kuchařka, zajímavá dekorace nebo třeba technická hračička. 

U starších frčí nostalgie

Starší příbuzné zaručeně potěší nějaká vzpomínková kompilace – prolez půdu nebo sklep, najdi staré fotky a udělej z nich album! Líbil se tvojí drahé polovičce film, na kterém jste byli v kině? Mrkni na dárečky s filmovým motivem! A nemusí to být jen oblečení s logem Star Wars, v obchodě se dají sehnat třeba dost badass antistresové omalovánky s mistrem Yodou a Hvězdou smrti. Ujíždí naopak na komiksech? Existují spešl komiks shopy, kde se dá najít spousta materiálu na kvalitní a nečekaný dárek. Třeba originální anglický komiks s oblíbeným hrdinou za pár pětek, věř nám. 


KARMA +500 TIP

V posledních letech se u nás rozšířily i bohulibé darovací aktivity zaměřené na děti, hendikepované nebo seniory. Tyhle programy se rozbíhají hlavně před Vánoci, ale darovat vysněné dárečky jde po celý rok. Tak co se složit s kamarády na nějaký větší dárek a udělat společně obrovskou radost někomu, kdo to zejména ocení? To je aspoň +500 karma bodů!


Většina věcí se taky dá najít na internetu – neboj se zabrousit i na zahraniční weby, dodání odkudkoliv ze světa je dneska hračka a ani to moc nestojí. Mrkni třeba na Amazon, Ebay nebo Etsy a nech se inspirovat nebo rovnou nakupuj. Můžeš tam najít originální kousky, které jen tak někdo mít nebude.

S DIY dárky nikdy neuděláš chybu

Skvělé dárky jsou taky ty, které dáš dohromady z víc zajímavých kousků, nebo je rovnou vlastnoručně vyrobíš, což je vůbec nejlepší způsob, jak někoho potěšit. I když se ti totiž ve finále nepovede, co jsi chtěl, čas a úsilí, cos do toho vložil, se cení vždycky.

Má babička ráda odpolední čaj? Paráda, kup jí nějaký pěkný hrníček, konvičku a naplň je různými čaji, aby si mohla vybírat. Tvoje ségra ráda tvoří? Pořiď barevné papíry, lepidlo, barevné lepicí pásky (washi tapes), taky nějaké korálky, stužky a nálepky a vyrob jí originální creative box, do kterého si může sáhnout, kdykoliv dostane inspiraci. 

Originální jsou i dárky, ze kterých teprve vznikne něco nového a dobrého – lidé obecně rádi budují a vyrábějí, takže s takovými dárky vedle určitě nešlápneš. Připrav a daruj třeba malou zenovou zahrádku – lidstvo je kolektivně ve stresu a takové věci frčí. Stačí dát dohromady nějaké hezké kamínky, hlínu a semínka nebo malý sukulent (všechno pořídíš v hobbymarketu) a je hotovo. Stejně tak potěší hezká sklenice s připravenými přísadami na sušenky nebo oblíbené cukroví. Sypké věci můžeš uspořádat do barevných vrstev, navrch přidej instrukce, kolik přidat tekutých ingrediencí a je to. Každý z takových dárků dává najevo, že se nad jejich výběrem někdo zamyslel a nebyla to zkrátka jen první věc, která byla v obchodě po ruce, což ti vždycky přidá v očích obdarovaného kredit.

Pokud jsi vážně v nouzi (finanční nebo časové), z průšvihu tě můžou vytáhnout i ručně dělané poukázky na hezké věci, co pro toho druhého rád uděláš (ano, přesně jako z amerických filmů). Nemusí jít jen o drobnosti jako objetí, pusa nebo umytí nádobí, lepší jsou třeba poukázky na společné zážitky – procházky, výlety, odpoledne na lezecké stěně, piknik v parku atd. 

Heslo těchhle Vánoc (a nejenom jich) je prostě a jednoduše: Šiř dobrou náladu, udělej pro každého ze svých blízkých něco hezkého a do každého dárku se pokus dát něco ze sebe. Protože s tím prostě nikdy neuděláš chybu. 

Foto: unsplash.com