Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Jak vydělat peníze (a hned je zase neprošustrovat)

V tomhle článku ti poradíme, jak na peníze. Nemáme sice recept na zázračné zbohatnutí, poradíme ale, na co si dát při brigádě pozor, aby tě nikdo nemohl popotahovat. A taky profrčíme rady, jak se k vydělaným penězům chovat a kam je uložit.

Kapesné je fajn, ale finanční přilepšení se hodí vždycky a každému, co si budeme povídat. Naštěstí se stačí rozhlédnout v obchoďáku nebo brouzdat doslova pár minut po Facebooku, a narazíš na přinejmenším dva inzeráty hledající brigádu. Tak proč si nějakou neopatřit?

Brigády bývají časově nenáročné a jde je naprosto skvěle skloubit se studiem. Zaměstnavatelé cílí většinou právě na studenty, čili počítají s tím, že nejde o činnost na osm hodin denně – právě naopak.

Může jít o práci dvakrát týdně po škole nebo třeba každou druhou sobotu. A nemusí jít hned o zaměstnání v některém z fastfoodů, na brigádu dnes narazíš opravdu na každém rohu. Můžeš pracovat v knihkupectví, stejně jako v květinářství nebo v kanceláři. Kromě brigád nabízejí některé firmy i stáže (a to i pro středoškoláky) – jenže ty bývají většinou neplacené. K načerpání zkušeností jsou skvělé, ale lístek do kina a popcorn nezaplatí…

U nás na webu najdeš mimo jiné i pár rad ohledně sestavení životopisu, tak na ně mrkni, než se budeš o práci ucházet. Než do práce nastoupíš, už by mělo být jasné, jakou formu spolupráce se zaměstnavatelem uzavíráte. V naprosto drtivé většině případů jde o dva typy pracovních dohod: dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Jen malé procento studentských brigád je řešeno formou polovičního (či menšího) pracovního úvazku a stejně tak se téměř nikdy nejedná o živnost.

Dohoda, kam se podíváš

Ze všech výše vyjmenovaných smluv plynou určité povinnosti, my se zaměříme na první dva typy pracovní smlouvy – DPP a DPČ. Dohoda o provedení práce je pro studenty nejlepší. Jediným limitem, na který si musíš dát bacha, je maximálně tři sta odpracovaných hodin u jedné firmy za rok. Takových smluv můžeš mít tedy více, máš-li více brigád u různých zaměstnavatelů. Na jednu smlouvu si ale nesmíš vydělat více než deset tisíc měsíčně, pak by po tobě úřady chtěly zaplatit různá pojištění a tvůj rozpočet by se rázem dost smrsknul.

U dohody o pracovní činnosti je omezení více. Nesmíš pracovat více než dvacet hodin týdně a zdravotní a sociální pojištění platíš už od výdělku tři tisíce měsíčně. Pozor, ze zákona nesmí být u DPP i DPČ hodinová sazba nižší než 80 korun (bez pár haléřů), takže to je taky jedna z věcí, které si musíš pohlídat. Za svou práci musíš dostat správně zaplaceno.

Všechny smlouvy by měly být uzavřené písemně. Vzory DPP i DPČ jsou snadno k nalezení na internetu, nejde o žádnou složitou věc.

Vyrovnaný rozpočet pro rok 2019/2020

O finanční přebytek se nestará jen stát nebo firmy, měla by to být součást každodenního života úplně všech. Je jasné, že z brigád si studenti kupují hlavně dobroty, sem tam třeba nějakou knížku, hru nebo stylový kousek oblečení. Na druhou stranu, jsou to peníze jako každé jiné, a proto by o nich měl mít každý přehled.

Základní je kontrola výdajů – pokud si chceš šetřit (třeba na nový nadupaný počítač nebo telefon), spočítej si, za co utrácíš. A podívej se nepříjemné pravdě do očí: opravdu to všechno muselo jít z obchodu s tebou domů? Nejlepší je si výdaje a příjmy zapisovat a třeba si hned dávat část výplaty z brigády stranou. Kam? Nabízí se několik možností – matrace, kasička nebo banka. Upřímně, poslední možnost je nejlepší, v dnešní době, kdy se téměř vše řeší elektronicky a on-line, není nic jednoduššího než si zřídit bankovní konto, platit kartou a mít dokonalý přehled o svých útratách a úsporách.

Studentské konto a spoření

Drtivá většina bank dnes nabízí nějaký studentský účet. Základní nabídka je stejná – vedení konta je bez poplatků, peníze nemusíš posílat pravidelně a platební karta a aplikace jsou samozřejmostí. Některé banky dávají měsíční příspěvky za platnou kartu ISIC (většinou dvě až tři stovky), otravné je ale dokládání potvrzení o studiu. Některá konta si také můžeš založit až od osmnácti let, někdy je potřeba asistence rodičů jako dospělého dohledu.

Bankovní účet každopádně při brigádě budeš potřebovat, téměř žádná společnost dnes už nevyplácí peníze jen tak na ruku. Jak už bylo řečeno, vybírat můžeš z hodně možností, zaměř se tedy na další nabídku.

Některé banky nabízejí ke kontu cestovní pojištění (to se hodí vždycky), jiné zas třeba výběr ze všech bankomatů nehledě na banku (to se taky hodí, zvlášť v menších městech, kde mašinky na peníze nejsou na každém rohu), při rozhodování se mrkni i na případné slevy, které banky nabízejí za nákup v určitých obchodech. Některé, zvlášť menší banky, specificky studentský účet nenabízejí, ale jejich klasický účet má podobné podmínky – tedy vedení bez poplatků, žádný povinný minimální měsíční vklad a tak dále.

Pokud si vyděláš víc než pár stovek měsíčně a hodláš v tom pokračovat, popřemýšlej o zřízení dvou bankovních kont. Logika je jednoduchá – z jednoho si plať zábavu a běžný provoz, na druhé si posílej peníze, které chceš spořit. Ke svému spořicímu kontu ani nemusíš mít kartu, aby tě to nesvádělo k utrácení. Pokud budeš mít oba účty u stejné banky, převody peněz jsou snadnější než facka a trvají pár vteřin. Když tedy nastane krize nejvyšší, můžeš si něco z ušetřených peněz poslat na svůj běžný účet.

On-line přehled na pár kliknutí

O pár odstavců výše mluvíme o kontrole výdajů. V tom ti může velmi pomoct internetové bankovnictví. To už má v dnešní době každá banka, většina z nich má i aplikaci do mobilu, takže svoje účty máš vždycky na dosah a vše můžeš kontrolovat, kdy se ti zamane.

Jednak si v mobilním bankovnictví můžeš nastavit upozornění, když ti na účet přijdou peníze (nebo z něho odejdou), a jednak tam většinou najdeš i grafy příjmů a výdajů, které ti můžou pomoci se o tvoje peníze starat.

Tak s chutí do toho (a půl je hotovo – však to znáš)! 😉

Foto: unsplash.com