Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Jak se donutit učit, když se ti fakt hodně nechce

Kdo nikdy nedoufal, že přes noc Zemi obsadí mimozemštani a písemka z matiky (nebo aktuálně třeba matura, co?) tudíž nebude, kecá. Vsadíme se, že i Sokrates nebo Newton se aspoň občas neučili rádi. Když ale musíš, tak musíš… Máme pár tipů, jak se donutit učit a nezcvoknout se z toho. 👍

Chce to plán

Úplně na začátek je dobré vytvořit si plán učení – kdy je písemka, co všechno se musím naučit, kolik času denně mám a podobně. Rozvrhni si, kolik toho musíš za den přečíst, nezapomeň na pravidelné pauzy a ideálně taky na nějaký čas k opakování. Hlavně to nepřepal a nevymysli si rozvrh, který je nad tvoje síly – akorát tě demotivuje, když se ti vše nepodaří splnit a dohnat. 

Odměň se

K plánu se neoddělitelně pojí i odměny za dosažené výsledky. Připrav si pytlík gumídků a za každou naučenou otázku nebo přečtenou kapitolu si jich pár dej. Nebo si připrav film, který si pustíš, až to peklo skončí. Zkrátka, udělej všechno pro to, aby bylo na co se těšit! Zároveň se zaměř na to, co se ti už povedlo naučit se. A pochval se nahlas! Možná to zní hloupě, ale pozitivní motivace udělá s mozkem divy a hned se ti do dalšího učení bude chtít víc. A kdo se líp pochválí než člověk sám, že jo? 😁

Jako z fotobanky

Určitě znáš takové ty úžasné fotky rozesmátých studentů v parku, jak se učí a všechno je při tom parádní. Proč si to nezařídit stejně! Domluv se s kamarády a vyrazte do parku, k vodě nebo třeba do knihovny. Ve skupině jde učení většinou lépe – vzájemně si můžete vysvětlit si, co nechápete, ale hlavně se budete motivovat. Vidět někoho jiného, jak se učí, fakt pomáhá! Pokud je venku zima a ošklivo, nebo skupinové učení není pro tebe, udělej si to hezké alespoň doma u stolu. Úklid je základ, pomůže ale i dostatek světla a pohodlná židle. 

Kde je chyba?

Když narazíš na něco, čemu prostě ani za boha nemůžeš přijít na kloub, neboj se před písemkou zeptat. Ideálně tedy ne pět minut před začátkem testu, ale třeba při konzultačních hodinách. Učitel určitě ocení snahu a připíše ti malé plus. No, a když test nedopadne podle tvých představ, zeptej se, co bylo špatně a proč. Špatný výsledek je demotivující, to víme, ale lepší než se kvůli němu trápit, je poučit se a příště už svoje chyby neopakovat. Do příštího učení se ti pak bude chtít určitě o krapet víc, když budeš vědět, jak na to.

Tak zlom vaz!

Foto: pexels.com