Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.
Chillax, ještě je čas. Ale začít o vysoké přemýšlet a shánět si informace určitě není od věci ani teď. Poradíme, na co se zaměřit, co si zjistit a na co dát pozor, aby bylo tvoje přihlášení na vysněnou vysokou naprostá brnkačka.

Drtivá většina veřejných škol přijímá přihlášky vždycky do konce března, ale pozor – existují i výjimky, a to kolikrát i v rámci jedné školy, takže si hned teď zjisti, do kdy se vůbec můžeš hlásit na tu svoji, ať to neprošvihneš. Jiný režim mají třeba soukromé školy – které přihlášky evidují do září – a umělecké, které příjem ukončují v listopadu.

Všechny informace, co potřebuješ, jsou dostupné na internetu. Kromě webovek školy se tak mrkni i na její Facebook nebo Instagram. Jednak tam většinou najdeš odpovědi na všechno, co tě zajímá, a jednak se můžeš i leccos dozvědět o fungování a komunikaci školy a lépe tak posoudit, jestli je to pro tebe ta pravá. 

Přihlášek podej, kolik chceš

Zhruba v listopadu začínají na vysokých školách dny otevřených dveří – na své vytipované školy se tak určitě zajdi podívat. Dozvíš se víc informací třeba o jednotlivých oborech, zažiješ atmosféru školy, můžeš se potkat se stávajícími studenty a zeptat se jich na různé věci a k tomu dostaneš i pár dárečků. 

Přihlášek na vysokou můžeš ve výsledku podat, kolik chceš, takže se meze nekladou. Tedy jiné než finanční, za každou totiž pár stovek zaplatíš, ale určitě je fajn mít ve hře víc míčků, jestli si rozumíme… Zvlášť v případě, že se hlásíš na obory, které mají malou kapacitu a jejichž obliba je obrovská (například psychologie, anglistika, práva atd.). Všechno jde vyřešit přes internet, podání přihlášky i platba. Určitě to ale nenechávej na poslední chvíli, protože školní systémy mají ve vypjatých chvílích tendenci padat.

Něco navíc

Pokud se bojíš, že tě na žádnou školu nevezmou, ale zároveň svůj vysněný obor máš, zkus se poohlédnout po přípravných kurzech. Probíhají většinou o víkendu a stojí pár tisíc, ale vyplatí se – při přijímačkách totiž dost zvýší tvoje šance na úspěch.

Každá škola (někdy dokonce i fakulta) chce k přihlášce přiložit i něco navíc. Může to být stručný životopis nebo třeba krátká motivační esej. Některé obory vyžadují i potvrzení od doktora (to je např. případ Univerzity obrany), to chce taky zjistit si s předstihem.

Pozor na termíny

Průběh přijímacího řízení jde většinou sledovat on-line. Oficiální dopis, kdy se máš dostavit k přijímačkám, ti sice přijde do schránky, na internetu ale obecně všechno najdeš o dost dřív. A opět si dej pozor na to, co si máš k přijímačkám donést – vždycky je to minimálně občanka a psací potřeby, škola ale může chtít i nějaké další dokumenty, tak ať je máš.

Pokud je přijímací řízení vícekolové, dej si pozor na termíny. Pozvánku ke druhému kolu totiž už většinou poštou nedostaneš a byla by škoda ho prošvihnout. Některé školy za první kolo přijímaček považují třeba SCIO testy a pozvou tě do druhého na základě nejlepšího skóre, není tak radno nic podcenit.


  • Podle ministerstva školství si loni téměř polovina uchazečů podala přihlášku jen na jednu vysokou školu. Dvě přihlášky si podala čtvrtina uchazečů a šestnáct procent si podalo čtyři a více přihlášek
  • Body navíc při přijímacím řízení dostaneš třeba za studijní úspěchy (vynikající průměr) nebo účast na různých olympiádách a sportovních akcích. Pomoct můžou i jazykové certifikáty

Foto: unsplash.com