Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

ISIC: Co, jak, proč a k čemu mi bude

Být studentem přináší kromě vzdělání i spoustu výhod. Hlavně těch finančních! Pokud studuješ prezenčně a je ti méně než 26 let, nemusíš platit sociální a zdravotní pojištění, dopravu máš u nás za čtvrtinu a ještě ti spoustu slev nabízí různí prodejci a firmy. Své studium ale musíš doložit. Sáhni tak jednoznačně po ISICu, který tě jednoduše prokáže, uplatníš ho i v zahraničí a taky díky němu získáš spoustu slev. 

Zelená kartička se zkratkou ISIC (International Student Identity Card) je mezinárodní studentský doklad, kterým můžeš prokázat, že máš status studenta a tedy i nárok na všechny studentské výhody – a málo jich fakt není! 

ISICa si může založit každý student základní, střední, vyšší odborné nebo vysoké školy v prezenční podobě. Pokud nastupuješ na vysokou, počkej s vyřízením do zápisu. Většina univerzit totiž vydání zprostředkovává, a tak nejen že ti bude platit celých následujících 16 měsíců, ale také si budeš moci platnost kartičky každý rok obnovit. Na některých školách ho využiješ i pro vstup do budovy nebo speciálních učeben a je tedy nezbytný. 

Cena za pořízení se může nepatrně lišit podle školy – například ČVUT má první průkaz za 380 korun, další při ztrátě stojí 200 korun a prodloužení platnosti na další rok stojí 180 korun. 

A proč se ISIC vyplatí?

Výhodné cestovní pojištění

Pokud máš v oblibě nákup levných letenek a průzkum různých koutů Evropy nebo i světa, určitě zvaž možnost celoročního cestovního pojištění pro opakované krátkodobé výjezdy do 45 dnů v kuse, kterou s ISICem nabízí Uniqa pojišťovna. Jasně, že nikdo nechce myslet na komplikace během dovolené, ale někdy se nám prostě nepříjemnosti nevyhnou a potom jakákoliv finanční kompenzace potěší, v těch vážnějších případech je dokonce nezbytná.

Investice 450 korun ti zajistí proplacení léčebných výloh do šesti milionů, zachraňovacích nákladů až do 1,8 milionů a dokonce i převoz z dané destinace až domů. Za 50 korun si taky můžeš připojistit ztrátu zavazadel nebo zpoždění letu. Odkaz se všemi informacemi najdeš TADY.

Studentský tarif #jetovtobě od Vodafonu

Neomezené volání a SMS do Česka i zemí EU, 15 GB dat a nově navíc i Social Pass, díky kterému ti brouzdání na sociálních sítích nebude odčerpávat data. Tohle všechno tě s ISICem vyjde na 499 korun měsíčně (běžná cena je přitom 1521 korun, takže se to fakt vyplatí). Tarif si zařídíš při návštěvě prodejny Vodafonu, kde ukážeš platný průkaz a vyplníš formulář. K ničemu se nezavazuješ, ale délka platnosti tarifu je maximálně 1 rok. Poté je třeba znovu prokázat, že máš průkaz stále platný. 

A teď ty slevy

Kompletní seznam všech poskytovaných slev najdeš přehledně přímo na stránkách ISICu ZDE. My jsme pro tebe ale udělali rychlý výběr těch nejzajímavějších: 

Pro všechny hladové

ISICa uplatníš ve většině fastfoodů, když potřebuješ rychle zahnat hlad. McDonald´s má speciální nabídku na McMenu za 99 korun nebo 2 cheeseburgry s malou kolou za 55 korun. V KFC si zase můžeš dát s kámošem dva Twistery za 110.

Máš radši něco mexického? Zajdi do Burrito Loco a s ISICem máš 2x Speedy burrito za 149. 15% slevu ti odečtou v Burger Kingu, indickém Bombay Express, Tom´s Burgeru nebo třeba italském Vapianu.

Máš raději klasické restaurace? V Praze nabízí restaurace Einstein akci na vybraná jídla 1+1 zdarma a jejich specialitou jsou hlavně pizzy. Miluješ Lokál? Tam ti na jídlo dají slevu 20 procent. 

Kultura za pakatel

Už žádné výmluvy, že je divadlo na pravidelné návštěvy drahé! Vyhrazená místa s ISICem můžeš mít ve vybraných divadlech i s 50% slevou. Zbývá jen vybrat, kam půjdeš nejdřív. Národní divadlo má v repertoáru činohru, opery i balet. Fajn je i divadlo ABC nebo Rokoko. Z mimopražských můžeš vybrat Národní divadlo Brno, Východočeské divadlo Pardubice, Klicperovo divadlo Hradec Králové nebo třeba Národní divadlo moravskoslezské. Takže hurá za kulturou!

O kousek levnější vzdělání

I knihy nebo přednášky můžeš získat s ISICem levněji. Rozhodně ti doporučujeme Meetupy – tedy setkání studentů a odborníků z praxe na různých vysokých školách, které máš s ISICem úplně zdarma! Pokud by tě zajímalo, kdy je plánováno další setkání, dozvíš se to TADY. 

Protože knih není nikdy dost, slevu 10 % získáš v sítích knihkupců Luxor, Dobrovský nebo v Kanzelsberger. Pokud tě lákají jazykové kurzy, 15 % ti dají na celý jazykový kurz v pražské jazykové škole Spěváček a na portálu Tea Learning máš dokonce 50% slevu na online výuku angličtiny.

TEDxPragueED studentům dává slevu na vstupném 15 %, takže jestli rád posloucháš zajímavé řečníky, i tady můžeš trochu ušetřit. 

Slevy, slevy a další slevy

Rozhodně tě nechceme nabádat ke zbytečnému nakupování nebo velké spotřebě, ale pravdou je, že pokud se budeš stěhovat od rodičů na kolej nebo na privát, novou výbavu budeš zkrátka potřebovat. A určitě se hodí vědět, kde se můžeš vyhnout plné ceně. Asi nejužitečnější jsou akční nabídky na Alze. Na téměř vše tam můžeš získat slevu 15 %, na vybrané produkty dokonce 30 %. Na nový počítač – samozřejmě nutný kvůli studiu – poskytuje HP 10 až 30 %. Jestli jedeš v Applu, dostaneš na iPady i notebooky 8 %. A malý dárek z Albi potěší nejen babičku, společenská hra pak všechny na party a tak – a ty tady s ISICem ušetříš 10 %.

Doufáme, že ti naše tipy pomohly a snad se uvidíme na nějakém Meetupu nebo v divadle! 😉

PS: Pokud tvoje škola ISIC nenabízí, ale zaujaly tě jeho výhody, můžeš si obstarat jednorázový TADY za 350 korun. Jednorázový, protože ho nebude možné prodloužit. Vždycky si ale můžeš prostě pořídit nový, stačí k tomu potvrzení o studiu.

Foto: unsplash.com, ISIC official