Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Filmová hudba a mrkvové tyčky: 4 kroky k efektivnímu učení

Učení je mučení, to asi víme všichni. Slovíčka, pololetka, ale i maturita a výhledově třeba státnice – to je větší či menší porce ponocování, horečného biflování a zoufalství nad nejistým výsledkem. Abychom ti to alespoň trochu ulehčili, dali jsme dohromady základní kroky pro lepší a efektivnější učení. 

1. Úklid aneb pryč s borčusem

Úplně na začátek je potřeba vytvořit si pro nepříjemnou činnost příjemné prostředí a každá maličkost se počítá. Je hloupost učit se v posteli, nejlepší je to u stolu – jednoduše proto, aby se mozek nastavil pracovně a ne na odpočinek. Na tvém studijním místečku by se taky neměl vyskytovat borčus a vlastně nic, co by tě rozptylovalo. Zabere to deset minut a fakt to pomůže. Uklizený a organizovaný stůl taky dobře psychologicky působí. Není potřeba smýčit temné rohy od pavučin, ale jednoduše si srovnat papíry a tužky, zbavit se prázdných hrnků a podobně.

2. Focus aneb vyprdni se na multitasking

V dnešní době je pekelně těžké najít si nerušenou chvilku. Ale to přesně je k učení potřeba. Vypni si mobil, nebo si alespoň ztlum zvuk, ať tě neruší zprávy od kamarádů. Vypni televizi, zavři dveře. Neodbíhej k jiným úkolům. Pokud mermomocí potřebuješ nějakou zvukovou kulisu, pusť si hudbu beze slov, ideálně nějaký vážný kousek (třeba Mozarta), nebo filmový či herní soundtrack. Tahle hudba je speciálně dělaná na to, aby diváka nebo hráče nerušila, při tom, co sleduje a dělá, takže k učení je ideální.

3. Kartičky a zvýrazňovače do boje

Najdi si metodu učení, která ti nejvíc vyhovuje. Pomáhá ti, když informace slyšíš? Pomáhají ti výpisky se strukturovanými odrážkami a zvýrazňování? Zjisti to! Poznámky si můžeš číst nahlas, každou otázku si vypsat na samostatnou kartičku, aby vzniklo jasně ucelené téma. Účinné je i postupné zestručňování poznámek – jak do hlavy budeš dostávat víc a víc informací, piš si stručnější a stručnější kostry otázek. Nakonec ti zůstane třeba jen čtyřbodová osnova, kterou budeš bez problémů umět.

4. Relax aneb nádech a výdech

Namáhaný mozek potřebuje palivo a taky oddech. Na začátku si v pokoji nebo ve svém studijním doupěti vyvětrej. Čerstvý vzduch hodně pomůže a únava nepřijde tak rychle. Zároveň si připrav nějakou lehkou svačinku, třeba zeleninové tyčinky a hummus nebo kousky ovoce – zkrátka něco, co ti nezaplní žaludek a dá se sníst při přestávce. Nezapomeň taky na pití. Uvař si třeba oblíbený čaj, na energy drinky ale rozhodně zapomeň, ty tě totiž možná nastartují, ale v mozku ani v těle nedělají dobrotu. No a nezapomeň ani na pravidelné přestávky – stačí pět nebo deset minut, aby se mozek vzpamatoval a byl připravený na další porci vědomostí. 

Tak směle do toho a půl je hotovo. Nebo aspoň kus 😉

Foto: pexels.com