Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Buď Eco-Friendly: Pomáhat planetě je cool!

Víme, že o ekologii a globálním oteplování je toho poslední dobou všude spousta, ale nakonec fakt nemáme žádnou planetu B, víš co… 🙄 Navíc spousta věcí, kterými můžeš pomoct i ty, vůbec není náročná! Přesvědči se sám s pár eco-tipy, co jsme pro tebe sestavili: 
1. Sbohem, jednorázové plasty! 

Ale co plastové tašky, pytlíky, jednorázové láhve a BRČKA?! 😲 Chill, man! Je to jednoduché!  😎

– Plastovou tašku nahradíš cool plátěnkou – kreativci si můžou dokonce koupit nějakou nepotištěnou a upravit si ji podle svého vkusu, ale i těm z nás, kterým umění nic neříká, se nabízí pestrý výběr zábavných či hezkých potisků, které k tvému outfitu budou sedět určitě lépe než igelitka ze supermarketu.

– Plastům se můžeš vyhnout i v obchodě, anebo dokonce můžeš nakupovat v obchodech, co obaly vůbec nepoužívají (zjistit, kde se “bezobalové obchody” nachází, můžeš jedním googlením na netu) – na ovoce a zeleninu můžeš nosit vlastní pytlíky, seženeš je na netu (třeba Frusack), anebo si je můžeš sám vyrobit.

– PET lahev nahraď radši lahví z tvrdého plastu, anebo jakoukoliv jinou lahví, kterou můžeš používat opakovaně. Pítko nebo kohoutek jsou už dneska na každém rohu a ty tak jejich využíváním ulevíš nejen přírodě, ale i své peněžence.

– Kafe z automatu zase můžeš nahradit termoskou teplého nápoje hezky z domova, anebo si do práce či do školy nosit pro tyhle potřeby vlastní hrníček. Některé kavárny také nabízejí kelímky, které můžeš vrátit a za zálohu si je zase půjčit, nebo ti dávají na nápoj slevu, pokud si pro něj přineseš vlastní nádobu.

– Omezením fastfoodů pomůžeš nejen svému zdraví, ale i životnímu prostředí. Namísto jídla v plastu si tak radši připrav oběd do krabičky, anebo využij školní jídelnu.

– Na jogurt si s sebou do školy taky můžeš přinést klasickou kovovou lžičku, případně si můžeš pořídit dřevěnou sadu příborů, která je praktická nejen do školy, ale i na cestování. Klasická plastová brčka taky už spousta podniků nahrazuje jejich papírovými/bambusovými/kukuřičnými/těstovinovými variantami, pro milovníky “sosání” je ale nejlepší variantou kovové brčko, které je nejen snadno omyvatelné, ale také udrží teplotu nápoje! (bacha ale na mega horké kafe B-) ) 

2. Šetrně i v koupelně 

Planetě můžeš ulevit i v rámci své každodenní hygieny:

– Bambusový kartáček – i když je trochu dražší, je to dobrá investice, protože nejen hezky vypadá. 

– Žiletky/holicí strojky – pokud máš opravdu začít u sebe, je potřeba začít v opravdových detailech. Jedním z nich může být třeba nákup strojků/žiletek, u kterých je potřeba vyměnit jen břit, tzn., jsou na opakované použití, ne použít a vyhodit. 

– Opravdovým ekologům pak stačí zagooglit pro rychlý nákup ekologických a k přírodě šetrných kosmetických přípravků, pleťových masek, šamponů atd. Ti extra ekologičtí z nás si pak dokonce můžou vlastní šampony, deodoranty a sprchové gely vyrobit, návodů je „na síti“ taky dost.

+ Extra point: Začínají se objevovat i znovupoužitelné čisticí vatičky do uší (alias „uchošťoury“), které vypadají docela slibně – třeba tyhle.

3. Ekologové se stylem

Yes, dokonce i oblékat se můžeš tak, abys přírodě neškodil. Stačí prošmejdit místní sekáče – můžeš v nich najít kousky ze zahraniční, na které v běžném obchodě nenarazíš, retro výstřelky, které přichází do módy víc, než kdy jindy, i naprosto obyčejné “basic” kousky, které je totálně zbytečné kupovat ve velkých řetězcích.

Namísto nakupování nového oblečení můžeš taky prolézt půdu po babičce, nebo dát svému starému oblečení nový lesk – stačí pár nášivek nebo úprava střihu a máš ze starého trička nový originál, ani nevíš jak! Šikovnější z nás si pak mohou do sytosti vyhrát se šicím strojem a ze staré košile třeba vyrobit cool sukni apod.

Pokud se ale doopravdy nějakého oblečení chceš zbavit, existují způsoby, jak ho využít i po tom, co ho už nosit nechceš – můžeš ho darovat na charitu (kontejnery na oblečení už dneska najdeš pomalu na každém rohu), prodat/darovat secondhandu a ty doopravdy odrbané a roztrhané kousky ti krásně poslouží místo hadru nebo utěrky. 

4. Zero waste

Neplýtvej. Nákupy se pokoušej plánovat dopředu a rozhodně za žádnou cenu nechoď nakupovat, když máš hlad! To je ta nejhorší trága – nakoupíš toho mega, co vůbec nepotřebuješ, a za pár dní to budeš akorát zase vyhazovat.

Při každém nákupu se zamysli, co budeš doopravdy potřebovat, a buď při tom sám k sobě upřímný. Pomůže ti k tomu třeba plánování týdenního jídelníčku anebo dopředu sestavený nákupní seznam.

A pokud ti jídlo přece jen zbyde, nevyhazuj ho, ale radši ho daruj těm, co ho doopravdy potřebují skrz místní neziskovky, potravinové banky nebo třeba rovnou přímým oslovením lidí bez domova na ulici. Co je pro tebe už tak trochu passé, totiž pro ně může být jako živá voda.

Nemusíš být eco-fanatik na to, abys Matičku Zemi nezatěžoval blbostmi. Počítá se totiž každá snaha. Fakt.

Foto: unsplash.com, pexels.com