Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

5 sebevzdělávacích tipů alias buď lepší, než jsi

Chceš zdokonalit svojí angličtinu nebo se naučit nový jazyk? Začít kreslit, šít, stříhat videa nebo programovat vlastní hry? A co třeba konečně odhalit tajemství vesmíru anebo se poprat s otázkami velkých filosofů? Výběr je na tobě a za nás je tady 5 tipů jak na to – protože kdy jindy než teď?

Oldschool je cool!

V knížkách sice nenajdeš nejžhavější novinky ze světa, ale taky tě v nich nebudou vyrušovat neustále problikávající reklamy nebo nabídky dalšího obsahu, které se snaží ukrást i sebemenší kousek tvojí pozornosti. Pozornost je totiž v informační době, která všude kolem panuje, tou nejvzácnější komoditou a v on-line světě se o ní vede opravdu tvrdá bitva – třeba i za cenu fake news a pochybného obsahu. Tak co se na to na všechno jednou vykašlat, všechna ta okna pozavírat a zalistovat nějakou dlouho odkládanou knížkou?

Pokud ti chybí inspirace, podívej se na žebříčky nejlépe hodnocených knih třeba tady nebo tady

Tip redakce: Chybu rozhodně neuděláš ani s literární klasikou. Jednou z must-read je třeba dílo George Orwella 1984. Skvělá knižní edice, která ti poodhalí, co nedá spát největším myslitelům napříč historií, jsou taky Velké otázky. Z nabídky můžeš vybrat Vesmír, Fyziku, Matematiku, Filosofii nebo Evoluci. Tak co se trochu hecnout a zjistit proč. 😉

Smysluplná prokrastinace

Sociální sítě jsou bezesporu největším fenoménem 21. století. Nekonečné scrollování ti ale může ukrást spoustu času bez jakéhokoli skutečného přínosu. Co si trochu “přebrat” sledovaný obsah a propašovat do něj i trochu vzdělávacího materiálu? 

Facebook i instagram se pak můžou stát nástrojem, který tě bude každý den něčím inspirovat a rozvíjet. Stačí trochu zapátrat a najdeš nespočet profilů, které se věnují třeba focení, cestování, vaření, DIY (do it yourself) atd. Pravidelné příspěvky na nich tě pak budou držet každý den v obraze a díky komentářům se můžeš sblížit i s lidmi se stejným zájmem a nakonec se potkat třeba i offline. Je to jen na tobě – jakými tématy se chceš obklopit?

Tip redakce:

Facebook:  Inspirativní a pozitivní čtení na zeď mají třeba na Forbesu

Instagram: Chceš učitele angličtiny s neformálním přístupem? Zkus Kubu Čáslavu

Ať žije multitasking aneb poslouchej a uč se

Podcasty zažívají boom. Nejlepší na nich totiž je, že u nich zvládneš vařit, uklízet nebo třeba tvořit. Tak co si takhle postavit zátiší, vzít do ruky štětec a u toho poslouchat rozhovor s oblíbenou umělkyní? 

Podcast ti taky může dělat společníka při dlouhých cestách nebo odpoledních procházkách. 

Pár tipů na to, co se vyplatí poslouchat, jsme ti dali už v tomhle článku, další inspiraci pak můžeš zažít třeba tady:

Dokuseriál – podcast Českého rozhlasu, který se každý měsíc věnuje novému společenskému fenoménu a každý týden přidává nový kus skládanky.

Na volné noze – rozhovory se zajímavými lidmi na téma jejich podnikání. Dozvíš se spoustu zajímavých informací o překážkách i výhodách různých profesí.

TED Talks Daily –  podcast, ve kterém vystupují se svými krátkými přednáškami lidé z různých oborů, aby se podělili o své myšlenky a pohled na svět. Můžeš ho poslouchat v angličtině, nebo najít přednášky českých osobností. 

Osobní leader v kapse

K opravdovému osvojení nových znalostí a dovedností je potřeba opakovat, opakovat a opakovat. Jasně, na začátku máš hromadu motivace a nepotřebuješ povzbuzovat, ale postupem času nadšení slábne a bude to chtít víc vůle. Vždycky se proto hodí nebýt v tom sám a mít po ruce někoho, kdo tě systematicky povede a dokáže nakopnout. 

Pokud zrovna nemáš učitele, trenéra nebo stejně nadšeného kámoše, můžeš si obstarat virtuálního kouče, který bude mapovat tvůj pokrok a odměňovat tvoje úspěchy. Najdeš ho v App Storu nebo na Google Play – stačí si vybrat z hromady aplikací tu, se kterou si budeš nejvíc rozumět.

Tip redakce: Pro výuku jazyků vyzkoušej Duolingo. Pocket je zase skvělá aplikace, kam si uložíš inspirativní weby, články nebo videa, aby ses k nim mohl kdykoli později vrátit. A jestli hledáš apku, která tě bude motivovat ke každodennímu vystupování z komfortní zóny, zkus X-challenge.

Naskoč na vlnu online kurzů

Jestli stále pokračuješ ve čtení, myslíš to se vzděláváním opravdu vážně, super! Poslední tip, který pro tebe máme, tak jsou on-line kurzy. A protože je kombinace teorietického výkladu a praktického zkoušení ze všeho nejlepší, často kurzy obsahují i pracovní listy nebo samostatné úkoly k procvičení. Je to podobné jako ve škole, ale výběr látky i tempo, jakým se do studia pustíš, je na tobě.

Na internetu se to jimi jen hemží. Můžeš najít kurzy zdarma nebo placené pod vedením nadšenců i odborníků. Za nás doporučujeme:

Seduo – různě zaměřené kurzy placené i zdarma

Naučmese.cz – česká platforma s online kurzy. Stačí si jen vybrat kategorii a pustit se do toho!

Všechno bude dobrý – iniciativa, která vznikla v reakci na současnou situaci. Najdeš tady pohromadě odkazy na hromadu inspirace. Kromě tipů na vzdělání třeba i odkazy na prohlídky známých muzeí či galerií

No Excuse List – seznam různých zdrojů nejen na kurzy

Udemy – na téhle stránce si můžeš vybrat ze spousty kurzů. Co třeba začít s programováním?

A pro fajnšmekry: Edx.org – nevyšla ti přihláška na MIT nebo Harvard? Nevadí, prestižní univerzitu můžeš studovat i z domova. A zadarmo 😉

Samostudium by neměla být jen výzva pro dobu koronavirovou, ale štafeta na celý život. Zvědavost a touha po poznání je totiž lidská přirozenost. Můžeš být lepší v čemkoli, stačí si jen vybrat cíl, najít trasu a vyběhnout. Stejně jako ve sportu i tady ale platí, že je důležité rozložit síly a nepřepálit začátek. K tomu opravdu si osvojit novou dovednost nebo do hloubky pochopit dané téma, je potřeba čas, trpělivost a taky nekonečná zvídavost. Potkávej se s inspirativními lidmi, ptej se, pochybuj a zkoušej. Dostat se k informacím nikdy nebylo snazší – pomůže ti některý z našich tipů doběhnout až k cílové pásce? 🙂