Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

5 rad, jak na první pracovní zkušenosti

Blížíš se na konec svého středoškolského putování a možná už tak cvičně pošilháváš po nějaké brigádě v oboru, kterému se chceš v budoucnu věnovat? Jenže nabídky jsou nekompromisní a i po mladých absolventech firmy často chtějí praxi. Kde ji vzít a jak si zvýšit šance, abys čapnul dream job? Poradíme, mrkej!

Znáš to meme, kde je skupinka malých dětí v reflexních vestách a popisek hlásá „Když chce zaměstnavatel deset let praxe po dvaadvacetiletém uchazeči“? Myslíme, že tak by se daly shrnout snahy většiny mladých o získání první dospělé pracovní zkušenosti.

Nic proti servírování kafe, ale po střední většinou přichází moment, kdy si budeš chtít najít brigádu, která tě připraví na budoucí full-time job v tvém vysněném oboru, a to ať se na vysokou chystáš nebo ne. V cestě ale jako Gandalf Šedý stojí právě ten zapeklitý nedostatek zkušeností. 

Na první pohled se může zdát, že je to neřešitelná situace – opak je ale pravdou! Je totiž spousta možností, jak do toho proniknout.

1. Workshopy

Pro práci, která stojí opravdu za to, je potřeba především pořádně vytunit životopis. A docela jednoduše si můžeš sívíčko vyšperkovat účastí na nejrůznějších workshopech. Potenciálnímu šéfovi tak ukážeš, že to myslíš vážně. Spousta firem v dnešní době workshopy pro veřejnost pořádá hned několikrát do roka. Jde většinou o nějaké základní seznámení se například s programováním, marketingem nebo třeba grafikou, ze kterého si ale odneseš pěkný certifikát a první cenné zkušenosti, co vlastně tvoje vysněná práce obnáší. No, a v neposlední řadě na takovém workshopu můžeš získat i užitečné kontakty.

2. Stáže 

Takový dlouhodobější workshop. I stáže dnes nabízí spousta firem, je to pro ně skvělý způsob, jak najít a vychovat si budoucí zaměstnance. Jsou zaměřené právě na mladé a nadějné studenty prvních ročníků vysokých škol, anebo jednoduše absolventy středních (nebo i vysokých) škol. Nevýhodou může být, že jde většinou o stáže neplacené – a člověk přece jenom musí jíst, pít a veselit se, že… Na druhou stranu, stáže nebývají úplně časově náročné, je to záležitost několika hodin týdně, které se ti do budoucí kariéry určitě vyplatí investovat. 

3. „Holka pro všechno“

Tohle je trochu vyšší dívčí, uznáváme. Tahle záležitost vyžaduje průbojnost, vytrvalost a možná i trochu drzosti. Máš firmu, kde chceš fakt strašně moc pracovat? Jdi do toho! Základem úspěchu je proniknout za hradby. Takže se neboj ucházet se o nějakou nízkou pozici, třeba výpomoc s administrativou nebo obyčejnými pochůzkami. Když budeš i takovou práci vykonávat svědomitě, otevřeš si dveře k lepšímu místu. Prostředí své vysněné firmy navíc poznáš ze všech stran a můžeš z toho v budoucnu těžit.

4. Dobrovolnictví

Je to trochu jako stáž, neplacená záležitost, která ti ale poskytne konkurenční výhodu nad ostatními. Dobrovolnictví v životopise ti přidá kladné body – ukážeš tím svoji ochotu obětovat svůj volný čas nejen pro svůj rozvoj, ale i pro nějakou bohulibou činnost. Pitomé je, že dobrovolničit nemůžeš ve všech oborech (třeba dobrovolných programátorů moc není), takže to bohužel není univerzální návod na získání zkušeností. 

5. Samostudium

Pozor, tahle rada je jen pro disciplinované jedince, protože jde o učení ve volném čase. A to nemá skoro nikdo rád, co si budeme… Může jít buď o čtení různých odborných článků, učebnic nebo „chytrých knížek“, zábavnější formou pak může být třeba sledování vysvětlujících videí nebo záznamů z přednášek. I v tomhle případě jde jednoduše o získání náskoku před ostatními tím, že se naučíš něco navíc a věnuješ tomu svůj volný čas. Do pětice všeho dobrého – tohle se počítá. 😉

Foto: unsplash.com