Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

TOP vánoční trhy, kam můžeš vyrazit taky

Známe to každý – začátek prosince je na spadnutí, venku se začíná stmívat už ve tři a do ulic se pomalu (nebo spíš rychle 😛 ) plíží vánoční výzdoba. Za chvíli stánkaři začnou prodávat svařák a na náměstí a před obchoďáky se objeví kádě s kapry. Než ale naběhneš do marketů shánět dárky a stresovat se s tím, že nevíš co komu, zkus se zastavit a vychutnat si vánoční atmosféru v klidu, v pohodě a ideálně na některém z těch nejhezčích trhů, co máme v dojezdové vzdálenosti jednoho busu. Tady je pár tipů na ty nej z nej:
Praha: Protože doma je doma

Pražské vánoční trhy jsou nejen těmi největšími v Česku, ale patří i v celé Evropě mezi ty nejvíce navštěvované. Nedávno je dokonce pár nejznámějších cestovatelských žebříčků zařadilo mezi deset nejhezčích na světě, a to už je co říct! 

Každý rok se centrum Prahy se všemi jeho středověkými uličkami rozzáří tisíci vánočních světel a vytvoří tak doslova pohádkovou atmosféru. Ulicemi se line vůně svařeného vína a skořice z trdelníků a hned 1. prosince se letos zase neskutečné davy nahrnou na Staroměstském náměstí sledovat slavnostní rozsvícení největšího vánočního stromečku v republice. Pokud nejsou davy úplně tvůj šálek čaje, doporučujeme na trhy zajít mimo prime-time, když jsou místní ještě v práci, anebo později večer, kdy už jsou turisti na večeřích 🙂 Ale navštívit ho určitě doporučujeme, protože opravdu stojí za to. A v posledních letech už tam dokonce ani nevyplázneš za jeden svařák celé kapesné, což je taky fajn.


Vídeň: Bruslení a punč

Z Česka to máme do Rakouska jenom kousek, díky studentským slevám na dopravu vás tak tenhle výlet může vyjít doslova na drobné. Navíc se nabízí i spousty organizovaných zájezdů, které mají právě vánoční trhy ve Vídni za jasný cíl. A proč zrovna sem? 

Vídeňské vánoční trhy mají doopravdy co nabídnout – můžete se těšit na překrásně nasvícenou radnici (Wiener Rathaus) nebo úžasně vyzdobené náměstí Stephanplatz. Celá Vídeň se navíc postupně rozsvěcí už od poloviny listopadu, oslavy ale začínají vrcholit až od počátku prosince, kdy doslova na každém rohu narazíte na lidi pobrukující si vánoční koledy a popíjejí vánoční punč ve speciálních hrníčcích ve tvaru Santovy boty. 

Kdo by se nestihl zastavit ve Vídni před Vánoci, ať nezoufá – všechny ozdoby zůstávají ve městě i během ledna a navíc je tu taky každý rok pravidelně otevřeno jedno z největších venkovních kluzišť na světě, můžete se tedy projíždět mezi Vídeňskými památkami a užívat si atmosféru Vánoc i na bruslích.

 

Mnichov: Maskovaný běh

V hlavním městě Bavorska jsou vánoční trhy opravdovou tradicí. Vyzdobeno jako z pohádky je každý rok celé centrum města, hlavní program ale naleznete na náměstí Marienplatz, kde pouštějí vánoční koledy dokonce přímo z místní radnice. 

Největším lákadlem mnichovských trhů ale nejsou jen stánky se svařeným vínem. Hlavně se tu každoročně koná tradiční běh v maskách, který končí velkou melou právě na Marienplatz. Vidět tu můžeš stovky děsivých masek čertů, kterým tu říkají Krampusové, i různých jiných potvůrek, je to tak opravdu hodně zajímavý, sváteční a taky místy docela solidně děsivý zážitek. 🙂 


Krakov: Dřevo, tance, hejnal

Polská metropole Krakov se každoročně chlubí krásnými vánočními trhy. Největší z nich se nachází na náměstí Rynek Glówny, kde pravidelně vzniká celé dřevěné vánoční městečko s výzdobou a stánky se svařeným vínem nebo horkou medovinou. 

Krakov je překrásné město v kteroukoliv část roku, ale během Vánoc dokáže nabídnout doopravdy nepopsatelnou atmosféru. Můžete si poslechnout tradiční polské koledy, na náměstí jsou k vidění lidové tance, anebo můžete z Mariánského chrámu slyšet třeba královský hejnal, což je tradiční trubačská melodie a jeden z symbolů města a hraje se každou hodinu do všech světových stran.

Drážďany: Klasika na závěr

Drážďany jsou taková ta klasika, kterou každoročně navštěvuje asi nejvíc Čechů, takže leckoho už moc nepřekvapí. Kdo tam ale ještě nebyl, určitě zajeďte! Vánoční trhy v Drážďanech jsou totiž těmi nejstaršími v celém Německu a pravidelně se konají už téměř 600 let. 

Souběžně tu probíhá několik trhů zároveň – tím největším je Striezelmarkt, který se nachází v centru města na náměstí Altmarkt, a druhým největším je trh na náměstí Neumarkt před kostelem Frauenkirche. Pokud se do Drážďan vydáte, navštivte určitě oba, každý má totiž své osobní kouzlo. A nejlepší na nich je, že jsou doslova za rohem – z Prahy se do centra Drážďan bez problému dostanete busem i klidně za 2 a půl hodiny. 

Tip na závěr: Neotálejte!

Do všech zmíněných měst jezdí za pár stovek většina velkých dopravců. Nejlevněji z nich nejčastěji vychází Flixbus, ale hodně záleží na datu a konkrétním spoji, které si vyberete. Co ovšem určitě nepodceňte – neotálejte a začněte svůj trip plánovat co nejdřív. Některé spoje jsou totiž už teď vyprodané.

Foto: unsplash.com, archivy jednotlivých trhů a měst