Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Tadeáš a jeho seznamka pro cestovatele

Svůj byznys rozjel, když mu bylo dvanáct a studoval v Indii. Za tři roky se mu podařilo vydělat sto tisíc korun. Teď je Tadeáši Kulovi dvaadvacet a za sebou má víc než stovku projektů, v rámci kterých se zaměřuje mimo jiné na to, jak naučit mladé Čechy cestovat. Právě cestování podle něj totiž (vedle čtení) dokáže lidi nejlépe vzdělat.

Kolikrát za rok jedeš do zahraničí?

Loni jsem procestoval dvanáct zemí, letos už asi šest. Začínám trochu pohodlnět. Procestoval jsem skoro celou Asii, nejlépe je mi v Thajsku, kde už možná porušuju pravidla, protože do Thajska se smí vycestovat maximálně třikrát za rok. Rád se vracím na sever, do Chiang Mai.

Cestoval jsem hodně odmalička, s rodiči, ale to byly takové ty klasické resortové dovolené, moc jsem se neseznamoval, byl to vždy takový ostrůvek Evropanů a Rusů. Pak jsme odjeli do Indie, odkud jsme především kvůli blízkosti a nízké ceně začali létat právě do Thajska. Sám cestuju od dvaceti.

Čím tě Thajsko dostalo?

Propadl jsem tomu, že tu existují místa, díky kterým se dostanete do úplně jiného módu, kde vás obklopují jinak smýšlející lidi, kultura, jídlo.

Co ti cestování dává?

Mnohem těžší je pro mě říct, co mi cestování vzalo. Jakákoli cesta mi vždycky něco dá. Na cestách si vždycky najdu mnohem víc času na vzdělávání. V Asii se vzbudím a mám šest hodin díky časovému posunu na práci a vzdělávání, nikdo mě neruší. Myslím, že cestování vás hrozně posune. Čtení a cestování jsou pro mě dvě nejhodnotnější formy vzdělávání.

Skvělé je, když žijete někde, kde je všechno mnohem levnější než v Česku a u toho vyděláváte české peníze. Každá cesta mě obohatí, do Česka přijedu vždycky jinak naladěný.

Cestuješ radši sám, nebo s parťákem?

Pro mě jako introverta a zároveň velmi vybíravého člověka je teď nepředstavitelné cestovat s někým. Na cestách mi ale vyhovuje networkovat. Potkávám tak zajímavé lidi, bavíme se a pak za nimi třeba i cestuji do jejich domovských zemí.

V Asii třeba Matouš z Travel bible pořádá večeře, kde se scházejí cestovatelé. Tam jsem poznal spoustu zajímavých lidí.

Jak se dá vydělávat na cestách?

Tohle skvěle shrnuje Matouš v Traveljobs. Těch prací pořád přibývá. Marketing, webové stránky, copywriting, IT, kreativní psaní, právní rady, doktor na dálku. Stačí mít notebook. Evropany potom taky rádi zaměstnávají na výuku angličtiny ve školách.

Co nějaké vtipné zážitky z cest?

Těch je! Zrovna nedávno mi otravný spolupasažér polil notebook vínem. To, že nefunguje, jsem bohužel zjistil až při přestupu, a to už bylo pozdě. Jo, a taky jsem se skoro zabil při výstupu na nejvyšší bod Thajska.

Jak se ti to povedlo?

No, jednak tam byla šílená zima a já jsem měl na sobě kraťasy a triko s krátkým rukávem. Do toho hrozně pršelo a všude okolo byla hrozná mlha. V jednu chvíli jsem omylem položil polovinu motorky v podstatě z útesu, a jak jsem ji chtěl vytáhnout, tak se mi podařilo stisknout řídítka a přidat plyn. Tak jsem skoro spadnul z útesu. Ale přežil jsem!

Jak tě napadlo založit Cestolidi?

Vlastně docela náhodou. Spoluzakladatel Kryštof mi poslal na Facebooku zprávu. Chtěl tenkrát vytvořit webovky a já jsem si všiml, že je zrovna na Bali, stejně jako já a Kovy. Sešli jsme se, sedli jsme si a napadlo nás založit něco jako seznamku pro cestovatele. To byl asi prvotní impulz. Oba dva s Kryštofem navíc sdílíme filozofii, že cestování otevírá mysl. Češi jsou dost uzavření, přáli bychom si, aby cestovali víc.

Můžeš přiblížit, o co jde?

Jde o webovou komunitu a fórum, které má odbourat všechny bariéry nebo důvody, proč nevycestovat. Neznalost angličtiny, absence peněz, vybavení, parťáka a tak dál. Všechno tohle by měli Cestolidi pomoct vyřešit. Cenná věc je pro mě to, že budeme poskytovat zážitky, které už Cestolidi vyzkoušeli na vlastní kůži.

Pracuješ ještě na něčem?

Nejvíc času mi teď zabírají Reknihy, což je webová platforma, na které můžeš prodávat i kupovat knížky z druhé ruky. O projekt je teď obrovský zájem, takže většinu dne strávím vybalováním knížek a probíráním objednávek.

Jinak tě ale živí vytváření webovek, že?

Zatím ano, ale postupně jsem se začal přesouvat ke start-upům, do kterých je potřeba vkládat hodně peněz, a tak musím teď pracovat o to více. Chci se jim ale věnovat intenzivněji. Pak už snad budu vydělávat z nich.

Kromě toho se nově věnuju školení o nalákání takzvaných high potentials, nejzajímavějších a nejšikovnějších mladých lidí v korporacích.

Jak ses k tomu všemu vlastně dostal?

Zhruba ve dvanácti jsem začal podnikat na americké škole v Indii. Do patnácti jsem si vydělal svých prvních sto tisíc korun. Nejdřív jsem vydělával na herních serverech, pak jsem začal vytvářet stránky. Od kamarádů jsem se potom dostal ke klientům. Teď už mám za sebou přes sto klientů.

Máš nějakou oblíbenou vzpomínku na střední?

Já dokonce chodil na dvě. Na té americké střední jsem se popral a z toho byl docela velký průšvih. Ze střední v Česku si pak pamatuju výlety.

Litoval jsi někdy, že sis zvolil zrovna cestu bez vysoké školy?

Nikdy jsem toho nelitoval, nevím, jestli vůbec někdy budu. Docela brzo jsem zjistil, že mi víc vyhovuje učit se přes internetové kurzy, hýbat se vlastním tempem. V Česku se webové stránky ani moc studovat nedají a zadlužit se kvůli vysoké v zahraničí bych nechtěl.

Co bys vzkázal českým středoškolákům? Aby víc četli. A taky bych asi upřímně nebral celé studium tak vážně, hrál na známky atd. Na trhu scházejí lidi. Na školení mi jednou s nadsázkou řekli, že nabírají lidi, kteří reagují na světlo. Pokud se tak budete i maličko vzdělávat mimo, úplně to podle mě stačí.


TADEÁŠ KULA

Mladý podnikatel a cestovatel. Zakladatel seznamky pro cestovatele – Cestolidi – a platformy pro sdílení knih – Reknihy. Vystudoval obchodní školu v Praze, na vysokou školu ale už nešel, rovnou začal podnikat.


Foto: archiv Tadeáše Kuly, pexels.com