Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Markéta & Vilda Fraňkovi: Nenech se strhnout

ON JE VYSTUDOVANÝ LÉKAŘ, KTERÝ V PRAXI NELÉČÍ, A ONA BLOGERKA ROKU 2018. ZNAJÍ SE OD ZÁKLADKY, CESTUJÍ PO SVĚTĚ, VĚNUJÍ SE MARKETINGU A LONI SE VZALI. S NÁMI SI POVÍDALI NEJEN O TOM, CO JE ŽIVÍ A PROČ DĚLAJÍ TO, CO DĚLAJÍ, ALE TAKY O TOM, KTERÝCH SVÝCH UČITELŮ ZE STŘEDNÍ SI VÁŽÍ A PROČ JE VLASTNĚ JEDNO, CO STUDUJEŠ. SMYSL SE TOTIŽ DÁ NAJÍT V LECČEM.

Oba jste z Příbrami, na střední jste spolu ale nechodili, ne?

Markéta: Ne, ne. Chodili jsme spolu na základku. Na střední jsem pak šla na gympl.

Vilda: Já taky.

Markéta: Ale já šla na ten těžší.

Vilda: A já na ten lepší. 🙂

Věděli jste už tehdy, čím chcete být?

Markéta: Do poslední chvíle jsem byla rozhodnutá podat přihlášku na práva, nakonec jsem ale objevila marketing a PR a svoje plány jsem komplet překopala. Zpětně jsem za to ráda a neměnila bych.

Vilda: Já to tak jednoznačné neměl. Chtěl jsem být chvilku právník, pak novinář a nakonec jsem šel na medicínu.

To je docela odklon od práva a novinařiny.

Vilda: To je. 🙂 Měli jsme ale skvělé profesory na fyziku, biologii a chemii a ti mě do toho hodně nadchli. Sice se medicíně momentálně nevěnuju, ale taky bych neměnil, protože nevystudovat zrovna ji, nejsem tam, kde jsem. Dneska je obecně všude spousta možností a člověk může dělat v podstatě cokoli, nehledě na to, co vystuduje. To je takové prokletí zapálených lidí. 🙂

Markét, co ty, taky jsi měla nějakého inspirativního učitele?

Markéta: Rozhodně. U mě to byl můj dějepisář. Byl hodně přísný a jeho hodiny někdy připomínaly vysokoškolské přednášky, ale zároveň to byl nejvíc férový člověk, který u mě vyvolal velký zájem o dějiny a určitě přispěl i k rozvoji mého kritického myšlení.

Vzpomínáte si, z čeho jste maturovali?

Markéta: No jasně! ZSV, dějepis, angličtina a čeština.

Vilda: Ještě musíš říct jak.

Markéta: Na samé jedničky.

Vilda: Já měl jednu dvojku a pořád to mám na talíři. 😀 Maturoval jsem z češtiny, matiky, biologie a chemie.

Kdybyste měli možnost mluvit se svými středoškolskými já, co byste jim řekli?

Markéta: Střední škola je taková bublina. To, co je tam důležité, za pár let už vůbec důležité být nemusí, třeba právě známky. Vzkázala bych si asi to, že není špatné být malinko jiná, nenechat se strhnout davem a stát si za svým. A že je důležité, aby člověk dělal, co ho baví, ať už je to cokoli.

Vilda: Já bych svému osmnáctiletému já vzkázal, aby víc respektovalo všechny, kdo se mu snaží pomoct. Učitelé totiž vlastně zasvětili svůj život vychovávání ostatních a to je strašně těžká a důležitá práce. A taky bych mu vzkázal, aby nevěřilo všemu, co čte a vidí, ale informace si dostatečně ověřil a myslel kriticky.

Markéta: Všem, co jsou dnes na středních, bych obecně vzkázala, aby si vybrali vysokou školu, co je bude bavit, a nenechali na sebe nikým ani ničím tlačit.

Vilda: A že na druhou stranu vůbec není ostuda na vysokou nejít. Titul totiž taky úspěch nezaručí. Všechno je především o píli.

V čem jste se nakonec našli vy dva?

Vilda: Já teď dělám marketing v internetové televizi MALL.TV a při studiích jsme s kamarádem založili univerzitní hokejový klub a snažíme se rozjet i českou univerzitní hokejovou ligu a to mě teda baví hodně.

Markéta: Já začala blogovat už někdy v šestnácti. Sledovala jsem tehdy zahraniční blogerky a hrozně mě to bavilo, tak jsem si řekla, proč to taky nezkusit. Před rokem jsem pak začala natáčet i vlogy na YouTube, do té doby jsem neměla odvahu.

Kdy přišel ten zlom, že se z koníčku stala práce?

Markéta: Když začnete blogovat, nedá se přesně říct, od kterého bodu začnete vydělávat. Mně osobně hodně pomohla znalost byznysu a marketingu. Od začátku jsem znala svoji cenu, kterou jsem pak mohla upravovat vzhledem ke zvětšujícímu se publiku. Snažím se ale nebýt zahlcená reklamou tak, aby byl můj obsah pořád autentický. Mám jen pár dlouhodobých spoluprací a téměř žádné nové už nepřijímám.

Pro ty, kdo tě neznají – o čem bloguješ? A proč je podle tebe tvůj blog úspěšný?

Markéta: O spoustě věcí, o svém životě. Nevím, jestli jsem chytla nějakou díru na trhu, ale myslím, že lidem možná chybělo, aby někdo točil vlogy o normálním, běžném životě tak jako já. Těžko říct.

Vilda: Podle mě Markétka dokáže lidi inspirovat a motivovat a to je její přidaná hodnota.

Liší se Markéta-blogerka nějak od Markéty-člověka?

Markéta: Neliší. Pro mě je složité nastavit si nějakou hranici, abych si práci nebrala domů, protože moje tvorba obsahuje i velkou část mého soukromého života, ale zatím bych řekla, že to docela zvládám. Bylo by mi líto někam jet a nenatočit si to nebo o tom  nenapsat, protože to pro mě jsou zároveň i vzpomínky, ale snažím se třeba neukazovat rodinu a blízké.

Ale Vildu ukazuješ.

Vilda: Mně to nevadí. Když vidím, kolik úsilí do toho vkládá, byla by hloupost na to rezignovat. Navíc mě to v běžném životě nijak neovlivňuje. Maximálně mě na ulici poznává víc holek.

Markéta: A to je Vilda moc spokojený. 😀

Tebe, Markét, asi fanoušci poznávají taky, ne?

Markéta: Je to trochu zvláštní, protože si pořád připadám jako úplně normální člověk a ještě třeba před rokem mě na ulici nikdo nezastavil. Teď už se to občas stává. Nikdy jsem ale neměla s fanoušky negativní zkušenost a za to jsem ráda, spíše mě to nabíjí energií.

Ale zároveň je to docela řehole, pořád psát a točit. Chtěla jsi někdy s blogem skončit?

Markéta: Při nástupu na vysokou jsem si dala asi devět měsíců od blogu pauzu, ale věděla jsem, že je to jen otázka času. Chtěla jsem mít možnost navyknout si na nový režim a tak. Přestat úplně mě zatím nenapadlo, baví mě to, a dokud mě to bavit bude, budu dál i tvořit. V budoucnu bych chtěla třeba přijít na trh s nějakým svým produktem, ale nechávám to otevřené.

Co hlavně tě na tom baví?

Markéta: Všechno. Baví mě sdílet věci, co mají smysl, a věci, které mám ráda. A baví mě třeba i propojení tvorby, kreativity a byznysové stránky. A vůbec nejraději píšu o cestování.

Kde se vám líbilo nejvíc?

Vilda: V New Yorku.

Markéta: Já se chtěla do New Yorku podívat snad ještě víc než Vilda, na místě nás pak uchvátila celková atmosféra města, příjemnost a ochota lidí. Prostě jsme tam nechali srdce a určitě se tam jednou zase vrátíme.


VILÉM FRANĚK

Vilda vystudoval medicínu, ale místo práce lékaře dnes řídí marketing pro MALL.TV. K tomu na vysoké založil univerzitní hokejový tým Akademici Plzeň. Aktivně se však hraní hokeje už nevěnuje a tým řídí z manažerské pozice. S Markétou se znají od základky a od loňska jsou svoji.


MARKÉTA FRAŇKOVÁ

Markéta bloguje a vloguje pod jménem Marketa Frank, a to o celé řadě témat. Nejvíc ji baví cestování, svým fanouškům ale radí i s oblastí seberozvoje, zdravým životním stylem nebo s módou. Loni na Czech Blog Awards za svoji práci obdržela titul Blogerka roku.


Foto: archiv Markéty a Vildy Fraňkových