Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Z učně až k vlastní hospůdce: Chce to pevné nervy

Artur Zach vystudoval Hotelovou školu v Plzni, díky které měl možnost chodit na praxi do druhé největší restaurace v Plzni. A protože je pivovarnictví jeho velkou zálibou, dokonce si zkoušel pivo vyrobit i sám doma a nakonec si k tomu všemu i otevřel vlastní hospodu. Jaké eskapády tomu předcházely a jaké to vlastně je mít vlastní podnik, jsme se ho zeptali za tebe. 

Jaké to je v 21 letech rozjíždět vlastní byznys?

Náročné asi jako v každém jiném věku. 😁 Musím ale přiznat, že jsem na to nebyl úplně sám. Jak finančně, tak i s jinými praktickými věcmi mi pomáhal táta, který provozuje hospodu Zach´s pub už 25 let, takže dobře ví co a jak. Stále je to ale víc starostí než radostí, celý prostor bylo třeba kompletně zrekonstruovat a vybavit. Když bylo hotovo, přišel do toho koronavirus a všechno bylo naruby a tak. 

Takže jsi z hospodské rodiny. Měl si tedy kariéru předem nalinkovanou?

Víceméně asi ano. Vždycky jsem si přál mít vlastní pivotéku. Táta mě teda po maturitě poslal na čtyřměsíční zkušenou do Austrálie, kde jsem mimo jiné studoval angličtinu, abych si ujasnil, co chci a co ne. Já tam ale stejně hlavně okukoval místní pivovary, které jsou mimochodem naprosto úžasné! 😉

Tak to byla asi velká zkušenost, dalo ti to víc než škola? 

Dalo mi to opravdu dost, ale ani hotelovka nebyla od věci. Právě díky ní jsem totiž chodil na praxe do Beer Factory, kde jsem po maturitě zůstal dělat číšníka a po návratu z Austrálie jsem tam zastával i pozici manažera. 

To musela být výzva dělat manažera v restauraci, kde jsi byl učněm. 

To byla! Naštěstí jsem si tam mezi zaměstnanci do té doby udělal spoustu přátel a jako manažera mě celkem přijali. A musím přiznat, že jsem si na tu pozici rychle zvykl! 😀 Lidé si to neuvědomují, ale práce číšníka je poměrně náročná jak fyzicky, tak psychicky, a to obzvlášť v tak velké restauraci. 

Asi pro tebe bylo výhodou, že už jednu hospodu máte, viď?

To určitě. Už odmala se v hospodském prostředí pohybuji a nasávám informace a zkušenosti. Naučil jsem se třeba trochu odhadovat chování lidí, které zkrátka chtě nechtě z druhé strany baru monitorujete. A když jsem nastoupil jako manažer do Beer factory, tak už jsem věděl, jak se dělají inventury, jak se objednává zboží a na co je třeba si dávat pozor a tak.

Přibliž nám trochu svůj podnik.

Je to taková menší útulná pivotéka v centru Plzně, kde se na čepu pravidelně střídá sedm druhů pivních speciálů, ale samozřejmě máme i klasickou „plzeň”. Můžete se sami mrknout, co nabízíme a jak to u nás vypadá, na našem facebooku či instagramu Žito


Artur Zach

Artur vystudoval Hotelovou školu v Plzni, díky které se dostal na místo číšníka v Beer Factory, kde po studijním pobytu v Austrálii působil rok na pozici manažera. V současné době se stará o svou nově otevřenou hospůdku Žito.


Co tě na pivu tak baví?

Baví mě celkově proces výroby piva, jak to všechno dohromady pracuje. Když jsem byl mladší, zkoušel jsem si vařit pivo i doma pomocí takové mini pivovarnické sady. Vypít se to dalo, ale do našeho sortimentu bych to určitě nezařazoval. 😂

Proč právě Žito?

Jednak se z něj vaří pivo a druhak whiskey, které máme na baru taky velký výběr. Je to také symbol léta a musím říct, že si to lidé celkem zažili. Název podle mě klapl. 😎

Hezký! Kolik času ti zabere vlastní hospůdka a co je pro tebe nejnáročnější?

No zatím skoro všechen. 😂 Pracuji tam zároveň jako barman, takže týden jsem v práci a druhý týden, kdy bych měl mít volno, jsem tam taky. Ale já si nestěžuju, takhle jsem si to přál! 🙂 Náročné pro mě je, když něco nejde tak, jak jsem si to představoval. Vlastní podnik je jako vaše mimino, které si chcete vypiplat k dokonalosti. Občas je ale holt třeba dělat kompromisy.

Uvedl bys příklad?

Například jsme museli kvantitativně redukovat naši pivotéku s lahvovými speciály, jelikož se všechny lahve (které jsou poměrně drahé) nevyprodaly do doby expirace. 

Co je důležité zařídit před tím, než si otevřeš vlastní hospodu?

Nejdůležitější je asi správně místo. Jakmile nejste na očích a v centru dění, máte start o poznání náročnější. Velmi důležitý je taky výběr personálu, milá a šikovná obsluha je základ. Dál samozřejmě technické věci jako s. r. o., smlouvy se zaměstnanci apod. Na to mám naštěstí moji tetu, která se v papírování doslova vyžívá! 😁 

Jak moc zasáhla tvoje podnikání koronavirová pandemie

Poměrně dost. Otevřeli jsme 25. května, což byl první den, kdy se lidé mohli vrátit do interiérů restaurací a barů. To bylo fajn, ale otevírací doba byla stále časově omezena do 23:00 až do 22. června a každý, kdo pracuje v baru, ví, že peníze lidé začínají pořádně utrácet právě až po 23 hodině. Plus samozřejmě povinné nošení roušek pro barmany také není úplně příjemné. 

Takže co hlavně bys poradil lidem, kteří se také chtějí po škole vrhnout na vlastní byznys?

Hlavně jednu věc: Pevné nervy! 😄

Foto: archiv Artura Zacha, pexels.com