Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Prezenční, kombinované a dálkové aneb vyber si to správné studium

Zažít naplno studentský život versus větší flexibilita a možnost při studiu i pracovat – na vysoké existuje varianta studia pro všechny a každá z nich má své pro i proti. Aby se ti lépe rozhodovalo o tom, která je pro tebe nejvhodnější, podívali jsme se na všechny tři, na jejich rozdíly, výhody i nevýhody.

Začněme názvoslovím. Většina vysokoškolských oborů je prezenčního typu, což znamená, že ve škole musíš být téměř každý den několik hodin a dostaneš plnou palbu studentského a školního života. Kombinované a dálkové studium jsou pak prakticky totožné. Každá škola totiž pro tohle studium používá jiný název, ale jeho podstata je stejná: do školy půjdeš jen párkrát za semestr, a to nejčastěji v pátek a o víkendu.

Největší benefit kombinovaného studia je právě ta časová flexibilita. Objem učení a práce, státnice i titul jsou totiž víceméně stejné jako u prezenčního studia.

Práce nebo večírky?

Zní to možná trochu drasticky, ale podstata má pravdu – jako prezenční student se můžeš víc flákat, chodit na večírky a akcičky a druhý den na koleji bolavět s kocovinou, u kombinovaných studentů se předpokládá, že chodí každý den do práce a školu dělají vlastně až jako “druhou”. 

Když si proto vybíráš vysokou školu, ujasni si taky, jestli náhodou nebudeš chtít při studiu pracovat víc než jen na občasných brigádách, případně jestli by ti nehrozilo každodenní dlouhé dojíždění, protože se na tebe nedostala kolej a do privátu nechceš. Obojí by totiž vyřešilo kombinované studium. Nutno ale přiznat, že kombinovaných studijních programů je o poznání méně než těch prezenčních a ty nejatraktivnější vysokoškolské obory (právo, medicína, psychologie, …) v kombinované formě vůbec neexistují. 

Titul stejný, nároky obdobné

Výsledky obou typů studia by měly být totožné. Každý program má totiž ze zákona určeno, co se jeho absolventi mají naučit – rozdíl je jenom v tom, zda se to učí na přednáškách, anebo doma. I proto bývají přijímačky na kombinované studium stejně obtížné jako na klasické prezenční studium. Stejný je pak u obou typů studia i zápis a všechny nezbytné formality. Lišit se může ale třeba místo, kam budeš případně na přednášky jezdit a taky jedna podstatná věc, a to sice potvrzení o studiu. 

Některé vysoké školy (třeba pražská Univerzita Karlova) potvrzení pro studium kombinovaných oborů vydávají bez problémů, jiné ale kombinované studium jako plnohodnotné neberou a s žádostí o přiznání studentských výhod tu bohužel pohoříš – a to je škoda, protože jako student jezdíš levněji v MHD, levněji chodíš do kina, u Einsteina si můžeš dát 1 + 1 pizzu zdarma atd.

Po typu studia se můžou pídit i různé úřady, a to zejména v případě, že si vyděláváš na brigádách větší peníze a musíš se už starat o daně (no jo, týká se to i nás 🙁 ). A jasně, všechno ti hned nemusí být úplně jasné, ale cokoliv se týká potvrzení a jiných dokumentů, by ti měli poradit na studijním oddělení příslušné vysoké školy.

Socializace vs. samostudium

Jak jsme už zmínili, prezenční studium je sice časově náročnější, pro ty, kteří si vysokoškolský život chtějí pořádně užít, najít si nové přátele a třeba i vycestovat na Erasmus, je to ale ta pravá volba. Spolužáků tu máš sice víc než na střední, ale chodíte spolu na stejné přednášky a semináře a po škole pak do stejných kaváren nebo hospod, takže se brzo všichni seznámíte. Někomu taky vyhovuje každotýdenní účast na přednáškách a seminářích kvůli zápiskům a pozdějšímu učení na zkoušky. A říká se, že vysokoškolské zážitky jsou v životě ty úplně nejlepší… 😉

Na kombinovaném o tohle většinou přijdeš a se spolužáky se moc neseznámíš, protože výuka sestává jen z několika málo přednášek v průběhu semestru a veškerá příprava na zkoušky a psaní seminárek pak u každého probíhá po vlastní ose. Kromě pracantů je tak tenhle typ studia vhodný např. pro lidi se zájmem o více oborů, co už prezenčně studují jinde.
Pokud pořád tápeš, jaká volba je pro tebe nejlepší, vyraz na den otevřených dveří vybrané vysoké a na všechno se doptej. Případně si na Facebooku najdi studentské skupiny toho kterého oboru a zeptej se studentů přímo tam. Většina z nich ti ráda poradí a dobrá rada je přece nad zlato. 😉

Foto: pexels.com