Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Odpočinek, pantomima, nebo rybářství – i to můžeš studovat na vysoké

Co z tebe bude? Jedna z nejčastějších otázek, se kterou se při výběru vysoké školy setkáš. Vážný výraz ve tváři rodičů a učitelů očekává obvyklé odpovědi v podobě učitele, jazykovědce, ekonoma nebo ajťáka. Co ale popustit uzdu fantazii a během studia si vyzkoušet degustování vína, hraní na klauna, nebo psaní seminárek o tom, jak relaxovat? I s tím se totiž můžeš na českých vysokých školách setkat.

Myslíš si, že alkohol a studium jsou věčnými nepřáteli, kteří jsou v neustálém konfliktu vysokoškolského života? To nemusí být pravda u oboru Vinohradnictví a vinařství na Mendelově univerzitě v Brně. Nedílnou součástí studia vinařství je totiž kromě suché (či polosuché) teorie i (ne tak suchá) praxe. 😛 Degustace nejrůznějších vín tak může obohatit nejen přednášky, ale i semináře, ve kterých pak můžeš pokračovat v nejbližší vinárně. 😇 Anebo si rovnou vyrobit vlastní nápoj bohů – přece budeš vědět jak!

Být za klauna jako podmínka přijetí

Že je divadlo oborem jen pro výřečné extroverty? Ale kdeže! Akademie múzických umění v Praze myslí i na ty méně výřečné z nás a nabízí obor Nonverbální divadlo, kde můžeš studovat umění pantomimy a žánry mimického divadla, jako je „nový cirkus“ a „fyzické divadlo“, kde není důležitý hlasový projev, ale naopak řeč těla. Na oboru je trochu zvláštní i fakt, že cizinci musejí paradoxně splnit minimální znalost češtiny na úrovni B1, aby se mohli zapojit. Součástí příjímacího řízení je pak i tzv. clownerie (ve volném překladu „klaunování“) a jiná improvizace.

Proč nestudovat odpočinek?

Rekreaci většina z nás zná spíš jako výplň mezi semestry a seminárkami, pokud se ale vydáš studovat do Olomouce, můžeš ji mít i jako hlavní předmět studia. Anebo pokud bys chtěl rekreaci studovat ve větším městě, máš možnost ještě o sto kilometrů dál na východ v Ostravě na místní Pedagogické fakultě. Ale nenech se mýlit – nestuduješ jen to, jak si „orazit“, ale taky cestovní ruch, management rekreace, zážitkovou pedagogiku, podporu zdraví a celou řadu dalších záležitostí a předmětů. Takže to není zase takové „leháro“, jak se může na první pohled zdát. Na druhou stranu ale budeš mít povinné fitness kurzy, kanoistiku nebo golf. Na nedostatek aktivit a přílišnou nudu si tak pravděpodobně stěžovat nebudeš.

A pokud by pro tebe Rekreologie zněla jako nízká laťka, můžeš v Olomouci vyzkoušet třeba Sociální a spirituální determinanty zdraví na Cyrilometodějské teologické fakultě. Obor vybízí k hledání hlubších rekreačních zážitků, než jsou pouhé brázdění po hřišti se sadou holí nebo prostoduchý fitness. Jak stojí v popisu oboru, studium se zaměřuje na bádání po bio-psycho-socio-spirituálním modelu zdraví. Pro ty, kteří hledají hlubší podstatu rekreování a touží po tom studovat něco netradičního, tak zní právě tento obor jako řešení.

ČZU – Mekka netradičních oborů

Přesuňme se ale zpět do hlavního města, konkrétně na Českou zemědělskou univerzitu (ČZU), kde můžeš bádat pro změnu třeba v oboru Trávníkářství, což znamená, že nemusíš filosofovat o spiritualitě a podstatě bytí, ale o projektování zahrad, okrasných, nebo hřišťových ploch nebo jiných porostů.

Rád bys zůstal ve stověžaté metropoli, ale toužíš po dobrodružnějším oboru? Co takhle obor Speciální chovy zvířat? Vyzkoušet si tu můžeš porodnictví u cizokrajných zvířat, krmení hospodářských zvířat a další. Anebo pokud jsi fanda podvodního světa, můžeš zkusit Akvaristiku. Fandové rybaření pakl mohou zkusit taky obor rybářství v malebných jihočeských Vodňanech na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Ať už budeš chtít degustovat víno, učit se rekreovat nebo dělat klauna, věz, že máš napříč republikou dveře otevřené. Kuriozitám se totiž meze klást nemají nikdy a během studia na vysoké škole to platí dvakrát!

Foto: pexels.com