Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.
ÚPLNĚ UPŘÍMNĚ TI NAŠE REDAKCE TEĎ TU MATURU FAKT VŮBEC NEZÁVIDÍ. NIKDO TOTIŽ POŘÁD NEVÍ, CO BUDE DÁL… JESTLI TY MATURITY VŮBEC PROBĚHNOU NEBO NE, ANEBO CO SE BUDE DÍT. ALE PRÁVĚ PROTO – A TEĎ TO ASI NEBUDEŠ ÚPLNĚ CHTÍT SLYŠET – JE NUTNÉ SE UČIT A TO POŘÁD. ZKOUŠKY TOTIŽ MŮŽOU PŘIJÍT SKORO ZE DNE NA DEN, A KDO NENÍ PŘIPRAVEN, TEN ZAZÁŘÍ V ZÁŘÍ (ANEBO JEŠTĚ POZDĚJI, KDO VÍ). JAK SE TEDY PŘIPRAVIT NA MATURITU Z DOMOVA? PŘINÁŠÍME PÁR OSOBNÍCH TIPŮ ALIAS #VYZKOUSENOZATEBE.
1. Příprava je základ 

A teď nemyslíme jen fakt, že se máš učit, ale spíš jak se učit. Připrav si plán, kterého se budeš držet. V takovém plánu by měl být rozložen čas na dopracování zbylých otázek, učení se jich, zkoušení se z nich i opakování. Obměňuj ve svém plánu víc předmětů a nezapomínej na pauzy. Čím lépe si to naplánuješ, tím víc chill pak celá příprava bude! 😉

2. “Nemám vykládat lži” 

Stejně jako Dolores Umbridgová chtěla, aby Harry Potter opisoval text tak dlouho, dokud si ho dostatečně “nevštípí”, doporučujeme to i tobě. A ne, tím nemyslíme, ať si maturitní otázky doslova vyryješ do ruky, ale minimálně si je sám zpracuj. Už zpracováním si totiž v otázkách čteš a víc si je tak zapamatuješ!

3. A přichází ta nejhorší fáze 

Čtení a biflování, biflování a víc biflování. Najdi si hlavně klidné místo. Kam za tebou nepoleze mladší brácha, nebude tě rozptylovat všechno, co máš na stole, a kde se můžeš doopravdy soustředit na učení. Telefon vypni. 

Pauza tip: Na Univerzitě v Cambridge třeba nedoporučují svým studentům učit se v posteli. Mozek si totiž určitá místa spojuje s aktivitou, kterou tam běžně vykonáváš, a tudíž by se ti mohlo stát, že doslova nebudeš moct dostat učení z hlavy ani při spánku! (Anebo naopak budeš u učení pořád usínat. 😋 )

4. Opakovat a opakovat, nebo se z toho zblázníš!

Opakování je doopravdy matka moudrosti. Věcí, co se máš na maturitu naučit, je doopravdy hodně a udává se, že většinu zapomeneš hned druhý den po naučení. Doporučujeme tak si všechno, co se naučíš, za tři dny zase zopakovat. A pak opakovat průběžně znovu.

5. Pomůcky 

Buď kreativní! Nejvíc ti při učení pomůže, když si na něco, co si nemůžeš zapamatovat, vymyslíš nějakou písničku! Náhodné otázky či fakta si například můžeš pomocí lepíků rozvěsit po celém domě a narazit tak na ně třeba, když si půjdeš pro svačinu, nebo si umýt ruce. Pokud maturuješ z matiky nebo z fyziky, můžeš si dát jako výzvu např. to, že po probuzení vždy vypočítáš jeden příklad a podobně. 

6. Maturita nanečisto 

Vyzkoušej si to! Je dost jedno, jestli ti zkoušejícího bude dělat tvoje babička, mamka, mladší brácha, pes anebo vůbec nikdo, prostě si nasimuluj maturitu doma. Pomůže ti to ujasnit si myšlenky, připravit si, co pak doopravdy řekneš, zopakuješ si tím látku a ujistíš se, že i kdyby jsi měl okno, něco ti přece jen naskočí. 

7. Hlavně se z toho nezbláznit! 

Nestresuj se. Maturitu nakonec zvládne skoro každý a většina lidí se tě neúspěchem snaží jen postrašit. Přípravu určitě nepodceňuj, to tím rozhodně nemyslíme, ale pokud se něco nebude dařit podle plánu, nezoufej. Času je – jak to tak vypadá – pořád ještě relativně dost.  👍

Foto: pexels.com, unsplash.com