Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Maturák za dveřmí? Bacha na faux pas!

To je francouzsky provar, trapas, totální likvidace tvé složitě budované středoškolské pověsti. A to prostě nechceš. Na maturák je proto třeba myslet nejen s předstihem, ale taky s rozumem. Ne vždycky jsou totiž ty nejvíc sexy minišaty tou nejjistější volbou. Mysli taky na babičku, jo?

Nepadnoucí saka, neladící košile, příliš dlouhé, krátké nebo těsné šaty – maturitní plesy jsou někdy hotovou přehlídkou nevkusu. Přitom k jejich totálnímu masteringu stačí znát jen pár věcí.

Pánové, obleky vlastní, ne po tátovi
Oblek

Kdo nemá vlastní, ten jako by nebyl. Žádná holka není zvědavá na oblek, ve kterém šel tvůj táta k matuře ještě za socíku. Styl se za tu dobu opravdu DOST změnil a pytle od brambor jsou prostě out.

Ideálně si nech oblek ušít na míru, bude ti totiž lépe sedět. I v běžných obchodech ale najdeš fajn kusy, jen pozor – musí ti padnout hlavně v ramenou, to je nejdůležitější. Sako by ti mělo zakrývat zadek a kalhoty by měly sahat až k botám, jinak je oblek moc krátký, pozor na to. A taky pozor, když si na kalhoty šlapeš, to je logicky taky někde chyba. V lepších obchodech ti i běžné kusy na přání zkrátí a nastaví na míru, tak se neboj zeptat.

Černá nebo modrá, to jsou tvoje barvy. Leopardí je sice cool, ale máma ti ji asi moc nadšeně neschválí, o ředitelce ani nemluvě.

KOšile

Leopardí košile ti na rozdíl od obleku projít může, nejen bílou je totiž člověk živ. Fajn je ale vybírat spíš klasiku – bílou, černou (jako John Wick 😎 ) nebo odstíny modré, jakýkoli pastel je ale taky trefa.

Límeček by ti měl ladit ke tvaru obličeje, pokud z tebe zapnutá košile dělá meloun, zvol jinou. Zapnutá totiž vždycky být musí, protože budeš mít kravatu. Tu sice po šerpování můžeš zahodit, ale při oficialitách ti ji nikdo neodpustí.

A prosím pěkně, žádné krátké rukávy. Košile ti musí pod sakem vykukovat z rukávů tak, aby byla vidět manžeta. Nejsi přece žádný vidlák.

Doplňky

O společenských botách (takže žádné tenisky!) a ponožkách asi nemusíme ani nic říkat, ne? Podle pravidel by ponožky správně měly být černé nebo modré, ale stále častěji se u obleků objevují i ponožky barevné a nevypadají vůbec špatně. Boty ale raději nech černé, některá pravidla zkrátka není hodno porušovat.

Pokud na ples vyrážíte v páru, měl bys kravatu nebo motýlka (i kapesníček!) sladit s barvou šatů své drahé polovičky, ať děláte parádu společně. A jestli jsi kreativní typ, sáhni třeba po kšandách.

Dámy, silonky vždycky, jo?
Šaty

Dlouhé, krátké, jednobarevné, vícebarevné, pouzdrové, kolové, s vlečkou – šaty vybírej podle toho, co se ti líbí, ale taky podle toho, co ti sluší. Ne každé šaty padnou každé postavě, to je realita a byla by škoda, aby ti to na plese neslušelo jen kvůli špatnému výběru.

Vždycky silonky! Výjimkou jsou jenom dlouhé šaty s plnými botami, kde silonky nejsou vidět, jinak si ale silonky ber pod šaty vždycky.

Pozor na délku! Minišaty jsou zakázané, ať ti sluší jakkoli, jsi na oficiální události. I ty nejkratší šaty by měly být minimálně nad kolena. Centimetr výš nebo níž už tě sice nevytrhne, ale proč zbytečně pokoušet trpělivost babiček nebo učitelů, že? Délku šatů vybírej i podle své výšky, dlouhé šaty totiž menší slečny často ještě zmenšují, a zkoušej si je rovnou v botách, které si k nim chceš vzít. Dá ti to lepší představu o tom, jak budeš v den D, nebo spíš večer V vypadat.

Zakázané nejsou ani kalhotové kostýmy. Když udržíš maximální plesovou eleganci a vyvaruješ se kancelářské módy, můžeš rodiny a spolužáky docela hezky uhranout i v nich.

Doplňky

Šperky, ať už se rozhodneš pro jakékoli, by měly ladit s tvými šaty, stylem a taky obličejem. K některým šatům se hodí výrazné doplňky, k jiným je lepší volit drobné elegantní kusy. To stejné platí i u různých tvarů obličeje – někomu sluší dlouhé náušnice, někomu ne. Vždycky by ale mělo jít o set, ať jednotlivé kusy nejsou každý pes jiná ves. Jestli si nevíš rady, dámy v půjčovně nebo v obchodě ti rády poradí.

Pokud tě lákají rukavičky, nech se klidně zlákat. Pravidlo výběru je tam jednoduché – ke krátkým šatům krátké rukavičky, k dlouhým dlouhé.

A nezapomeň ani na elegantní psaníčko nakonec. Velké cestovní kabely jsou zakázané, stylové a perfektně sladěné psaníčko je ale naprostá nutnost!