Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Jak na privát alias nejen kolejí je člověk živ

Bydlení na privátě je super! 😁 A rozhodně ani nemusí platit, že je to dražší varianta než kolej.  Máš vlastní prostor, vlastní pravidla, ale taky víc zodpovědnosti a víc zařizování. A my pro tebe zase máme pět ověřených rad na co myslet, na co si dát pozor a taky co dělat, aby spolubydlení neskřípalo 😎 (část z nich navíc platí i pro kolej, když máš spolubydlu 😉 ).

1. S kým budu bydlet

Pokud nemáš při studiu neomezený rozpočet, budeš se muset porozhlédnout po spolubydlení. A to, s kým bydlíš, je mnohem důležitější než, kde byt máš nebo jak vypadá. Úplně nejlepší je domluvit se s lidmi, které znáš. Pokud víš o někom, kdo jde na stejnou školu nebo alespoň do stejného města, spoj se s ním a navrhni mu spolubydlení.

Jestli nikdo v tvém okolí do stejného města nejde, ani tam nestuduje, nevadí. Na internetu můžeš najít volně dostupné nabídky pronájmů v samostatném i sdíleném pokoji a kdo ví, třeba se z tvých spolubydlících stanou i tvý noví kámoši.😉 Když ale půjdeš do spolubydlení k někomu, kdo už má zajeté koleje, budeš se muset přizpůsobit zaběhlým pravidlům a pořádkům. Oproti tomu v novém bytě si všechno budete moci nastavit podle svého – od vynášení košů po společné snídaně nebo večeře. 😊

2. Očekávání vs. realita

Objevení vysněného bytu by měl předcházet důkladný research trhu. Ceny za pronájem se totiž liší nejen město od města, ale také od lokality nebo městské části. Můžeš zkusit oslovit známé, tady totiž přísloví – líná huba, holé neštěstí – platí dvojnásob. Pokud se podaří sehnat pronájem přes někoho známého, často ušetříš třeba na kauci nebo alespoň na provizi realitce.

Nenech se taky nachytat na příliš vysokém nebo nízkém nájmu. Cenotvorba není střílení od boku, takže pokud se cena jakkoli vymyká, je to podezřelé! Z průzkumu si udělej přehled o tom, kolik stojí celý byt/samostatný pokoj/sdílený pokoj a jak se do ceny promítá konkrétní lokalita. Mysli na to, že nejvíc platíš právě za místo – spousta lidí ti řekne, že připlatit si za možnost bydlet v centru nebo blízko kampusus se vyplatí, ale pokud chceš radši ušetřit, stačí ti být kousek vedle. Rozhodně taky čerpej z více zdrojů, nabízené byty můžeš najít na realitkách, v facebookových skupinách nebo v různých inzerátech. Zkus taky sledovat, jak rychle inzeráty mizí – v Praze je to třeba rychlostí blesku, a tak by byla škoda, kdyby vám pak nějaký super byt utekl, jen protože jste moc dlouho váhali. 

3. Kolik mám na nájem a co všechno budu platit

Dalším krokem by mělo být stanovení měsíčního limitu, který máš k dispozici. Nezapomeň, že výdaje za bydlení nejsou jen nájem, ale také poplatky za energie, internet nebo čistící prostředky a drogerii do domáctnosti. Navíc při stěhování do nového bytu můžou být výdaje navýšeny ještě o kauci, provizi, nebo o koupi nového vybavení.

Pokud se chystáte pronajmout si byt ve více lidech, založte si jeden společný účet, kam budete všichni posílat peníze a ze kterého budete všechno platit. Váš pronajímatel totiž bude chtít nejčastěji celý nájem najednou (ale nemusí to tak být). Nezapomeňte si k nájmu připočítat taky nějakou rezervu – třeba 200 korun za měsíc. Určitě se to vyplatí.

Pauza tip: Vyúčtování za energie si rozhodně pokaždé vyžádejte a zkontrolujte si v něm všechny položky (nám se jednou majitel upočítal a chtěl dvojnásobný doplatek, jednou nám bylo vyúčtování špatně rozpočítáno atp.).

4. Návštěva bytu a smlouva

Prohlídku bytu byste neměli vynechat. Domluvte se s majitelem a vytrazte na ni alespoň ve dvou – budete mít větší šanci všimnout si skrytých vad nebo nedostatků. A ještě jednou zdůrazňujeme: Kdo dřív přijde, ten dřív mele – poptávka je vysoká, takže s rozhodováním neotálejte – je úplně běžné, že si někteří zájemci vezmou byt už při prohlídce.

A pak zbývá vyřešit nájemní smlouvu. Na internetu najdeš, jak má vypadat, co má obsahovat i na co si dát pozor. Rozhodně není nutné, abyste měli smlouvu všichni. Stačí, když bude napsaná na jednoho z vás, který bude zároveň i správce kasy a nájem si od vás bude vybírat. Myslete na to, že smlouva není všespásná, a kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Proto vsaďte i na osobní sympatie a intuici – je to mnohem víc o domluvě a o důvěře. 

5. Jaká si nastavit pravidla se spolubydlícími

Když už jste si byt konečně pronajali, zbývá nastavit vlastní pravidla – protože když si to všechno vyříkáte hned na začátku, předejdete spoustě nepříjemností. Ale tohle platí ostatně úplně ve všem – komunikace je základ! 😊

Finance

Kolik peněz a kdy si budete posílat na společný účet. Je na vás, jak se o nájem podělíte – jestli ho přepočítáte podle velikostí pokojů nebo prostě rovným dílem. Hlavně nájem majiteli plaťte včas! Je to nejsnažší způsob, jak s ním být za dobře a nikdy přeci nevíte, kdy k němu dorazí stížnost od sousedů za velký hluk. 😝 Mít ho tak na své straně je k nezaplacení!

Úklid

Zvlášť v prváku, kdy se většina studentů stěhuje poprvé od rodičů, je důležité v tomhle nastavit jasné mantinely. Je prostě úplně normální, že se pro někoho koš sám vynáší a nádobí samo myje, že jo. 😛 Nastavte si třeba týdenní služby, snažte se po sobě všechno uklízet hned, a když se s bordelářem doma míjíte, nechte mu lísteček se vzkazem. Čistící prostředky raději plaťte ze společné kasy. Domluva – jednou koupíš ty, příště zase já – totiž taky moc nefunguje. Začínáš sdílet osobní prostor s novými lidmi a při tom je zkrátka potřeba trpělivost a tolerance. 

Komunikace

Na ní všechno stojí a padá. Skvělá je společná konverzace na messengeru nebo whatsappu – můžete dát rychle vědět o nečekané návštěvě nebo pověřit někoho, aby cestou ze školy nakoupil. 😎

Cokoli vám vadí, se hlavně snažte řešit hned a nenechávejte si to pro sebe. Spoustu věcí děláme nevědomky a k tomu, aby spolubydlení fungovalo mezi více lidmi, je potřeba dialog.

V tom, jaký byt najdeš i jak si se spolubydlícími nakonec sedneš, hraje důležitou roli i náhoda a štěstí. Hlavně se snaž, aby váš byt nebyl bojiště, ze kterého chcete všichni každý pátek zmizet domů, ale aby to byl spíš druhý domov, kde budete rádi trávit čas. A když to tak budete mít všichni, to by v tom byl čert, aby to tak nedopadlo. 😉

Hodně štěstí!

Foto: unsplash.com