Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

“Humáč” vs. technik: Co čekat od studia a jak se uplatníš?

Pokud pořád ještě váháš, jestli vyrazit studovat humanitní obor, anebo spíš něco techničtějšího, dovolili jsme si pro tebe připravit takového malého easy průvodce. Tak mrkej na klady i zápory humanitních a technických oborů a zjisti, na co se připravit, když si zvolíš tu, nebo onu cestu.

Hele, asi takhle, nebudeme lhát – atraktivnější a úspěšnější (co do pozdějšího uplatnění, peněz a tak) jsou technické obory. Platí to tak už dlouhá léta a v dohledné době se na tom asi nic moc nezmění, protože ta písnička je prostě pořád stejná: inženýři a ajťáci firmám chybí a není moc kde je brát. Absolventi technických škol tak mají daleko lepší startovací pozici než jejich humanitní kolegové, a to jak při hledání první pořádné práce po škole, tak vlastně už při nacházení oborové praxe při studiu.

Existuje ale logicky taky docela dost lidí, kterým jenom při vyslovení slova „matematika“ naskáče vyrážka. No, a pro ty jsou spíš ty humanitní obory. A ani tam to není úplná bída, neboj. 😀

Prolínání oborů

Asi nemusíme nějak obšírně popisovat, pro koho se hodí technické obory na vysokých školách a pro koho naopak ty humanitní. Může se ale objevit pár záludností – třeba v takové sociologii, která je na první pohled humanitní, se většinou nevyhneš jednomu i více semestrům statistiky a jiných matematických metod a naopak na řadě technických oborů je i velká fůra teorie, která občas do humanitní oblasti taky zasahuje. Nemluvě o předmětech jako třeba etika, která se na technických oborech taky někdy vyučuje (například v souvislosti s vývojem umělé inteligence). Všechny zmiňované předměty jsou ale přizpůsobené publiku, takže o žádný masakr nepůjde a dá se to přežít.

V obou oblastech se taky dá najít spousta zajímavých oborů. Nejde jen o ty notoricky známé jako politologie a IT, vybírat můžeš z desítek a desítek možností. Informace o tom, které obory můžeš studovat, jsou běžně dostupné na webu škol, takže si můžeš udělat dost dobrou představu, do čeho jdeš. A vsadíme se, že se ti podaří vyšťourat něco, co tě opravdu zaujme.

Co čekat

Je jasné, že vysokoškolský život je pro tebe pořád tak trochu neprobádané území, protože si spoustu věcí musíš hlavně zažít na vlastní kůži, abys věděl, co od nich čekat. Ve zkratce se ale dá říct, že humanitní obory jsou víc o přemýšlení, čtení, psaní a vlastních názorech, kdežto technické obory jsou spíše o tvrdých datech, postupech a výpočtech. Na humanitních oborech tak budeš daleko víc psát eseje a seminární práce. Seminárky jsou samozřejmě i na technických oborech, ale většinou se jedná o nějaké praktické úkoly (programovací, početní, …).

Kromě toho jsou technické obory v dnešní době daleko víc a lépe spjaté s praxí a se špičkami v oboru. I na humanitních oborech se samozřejmě dostaneš k zajímavým věcem a osobnostem, většinou ale jenom formou nějakých přednášek a workshopů místo nějaké delší stáže nebo spolupráce (například na diplomce), kterou třeba technické obory bez problémů nabízejí.

Kariéra

I tady technické obory vyhrávají. Protože jde stále více o nedostatkové zboží, jsou absolventi technických vysokých pro zaměstnavatele o něco atraktivnější než jejich humanitní kolegové. Aby to ale nevypadalo tak černě – i v humanitních vodách je spousta atraktivních a dobře placených pozic, z nichž je docela dost například i v zahraničí, kde už se dá hovořit o hezkých platech.

I při vystudování konkrétního humanitního oboru navíc existuje relativní volnost v budoucím uplatnění – jde přece často o nejrůznější kreativní obory, které nejsou striktně ohraničené mantinely. A to je na nich nakonec oproti těm technickým nejzajímavější. Pokud totiž vystuduješ specifický technický obor, jen těžko se můžeš „přeučovat“ na něco úplně jiného, humanitně zaměřené obory jsou v tomto ohledu daleko flexibilnější. Začít tak můžeš jako historik a skončit třeba jako marketingový ředitel nadnárodní firmy, kdo ví.

Abychom to shrnuli: S technickým oborem vedle nešlápneš, ale pokud tvoje srdce bije humanitně, směle do toho, možnosti tu jsou taky a je jich možná nakonec i víc, než si myslíš!

Foto: pexels.com