Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

FCE, CAE: Zkratkami za extra body v přijímačkách

Neplatí to už bohužel na tolika školách jako v minulosti, ale za mezinárodní zkoušky z cizích jazyků můžeš pořád ještě u leckterých přijímaček dostat extra body. Třeba na Západočeské univerzitě v Plzni, nebo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Mít doma certifikát s prestižní zkratkou se tak pořád ještě vyplatí. I kdyby ne na vysoké, tak při hledání brigády v oboru určitě.

Zkratky FCE, CAE nebo BEC ti určitě něco říkají. Jde o tzv. „cambridgeské“ zkoušky (Cambridge ESOL) – všechny se skládají z poslechové, psací, mluvené a „use of English“ části a na konci z nich dostáváš oficiální certifikát, který ti slouží jako důkaz toho, že zvládáš „ingliš spíking“ very well. A ten je super nejen pro tvé zadostiučinění, ale hodí se taky při přijímacím řízení na vysokou a při hledání práce, protože dokládá, že jsi podle nezávislých a univerzálních kritérií schopen ovládat jazyk, který je dneska už spíš povinností než výhodou. Bez angličtiny si totiž na trhu práce už moc neškrtneš.

Pokud jsi o žádné z těchhle zkoušek nikdy neslyšel, anebo jsi o nich slyšel, ale pořád tak nějak nevíš, kterou si zvolit a proč, say no more – máme pro tebe stručný přehled.

První certifikát

FCE (First Certificate in English nebo také B2 First) je z nich asi nejznámější. Ročně ji skládá zhruba čtvrt milionů lidí ze dvou stovek zemí a dokládá zejména to, že v angličtině zvládáš běžné každodenní situace. Máš-li FCE, je podle oficiálních kategorií tvoje english úroveň „upper intermediate“, což je na té běžnější škále úrovní jazykové znalosti, co v Evropě používáme, B2.

Zkouška se skládá ze čtení, psaní, poslechu a mluvení + z té sekce, pod kterou si možná nic moc nepředstavíš, a to je „use of English“. V podstatě jde o gramatickou část, kdy do volných políček doplňuješ správná slova nebo slova správných tvarů, případně pracuješ se synonymy, větami podobných významů atd. Prostě a jednoduše – zní to daleko komplikovaněji, než jaké to v reálu je. 🙂

Stejně jako ostatní všechny ostatní zkoušky můžeš FCE dělat ručně na papíře, nebo na počítači, a její největší nevýhodou je její cena – 4700 Kč, což znamená, že pokud ji nesplníš alespoň na 60 %, vyhodil jsi pět litrů oknem, což určitě není fajn pocit. Pro úspěch je tak dost důležitá nejen samotná znalost jazyka, ale také příprava na tenhle konkrétní typ zkoušek, protože jsou ve spoustě ohledů dost specifické a ten, kdo je zná, má větší šanci nebýt totálně rozhozen a překvapen z toho, jak vypadají.

Pokročilí

Pro lidi se znalostí angličtiny na úrovni C1 (což je druhá nejvyšší), je vhodná zkouška CAE (Cerfiticate in Advanced English nebo také C1 Advanced), která už testuje daleko širší užití angličtiny, ptá se na specifičtější termíny a složitější znalosti. U držitele certifikátu CAE se totiž předpokládá, že zvládne angličtinu využít při většině společenských a pracovních situací a dokáže v ní například i studovat.

Zkouška vypadá podobně jako FCE, jen s tím rozdílem, že čtení a „use of English“ jsou ve společné sekci a ne každé zvlášť. Maximum bodů, kterých můžeš dosáhnout je 200, a pro obdržení certifikátu na úrovni C1 jich musíš nasbírat alespoň 180. Když se ti povede bodů nasbírat alespoň 160, dostaneš i z téhle zkoušky, která je sice obecně „céčková“, pořád ještě certifikát, jen na úrovni B2. Pod 160 bodů žádný certifikát nedostáváš, což je vzhledem k tomu, že tě zkouška stojí 4900 Kč, docela smutek. I tady proto zdůrazňujeme důležitost přípravy.

Obchodní pokročilí

Zhruba na stejné úrovni jako CAE, jen s tím rozdílem, že jde o zkoušku zaměřenou hlavně na obchodní angličtinu, je BEC Higher (Business English Certificate Higher). Ta je vhodná zejména pro zkušené angličtináře, co se chystají na ekonomické vysoké školy, dokazuje totiž, že zvládáte profesní angličtinu v byznysové sféře, tedy například účastnit se obchodních jednání, umět vyjádřit a obhájit svůj názor, porozumět obchodní korespondenci a umět napsat vlastní a podobně. Jde tedy o specifičtěji zaměřenou zkoušku, která ti ale rozhodně přijde vhod, pokud chceš být obchodníkem, ekonomem, ředitelem.

Má zase úplně stejné části – čtení, psaní, poslech, mluvení a „use of English“ – a stojí 5450 Kč.

Body navíc ve škole i mimo

Jak už jsme psali výš, znalost angličtiny je dneska spíš povinnost než výhoda. Zároveň je ale třeba mezi kandidáty na práci spousta lidí, co si svoje jazykové znalosti docela nestydatě přifukují (a taky na to většinou pak dojíždějí), společnosti proto vždy dávají přednost raději těm lidem, kteří se můžou pochlubit mezinárodním certifikátem. A vhod ti přijde i na některých školách.

Pokud se třeba chceš hlásit na Právnickou fakultu UK v Praze, jsou ti mezinárodní zkoušky (od náročnosti B2 výš) uznávány, a když je máš třeba ze dvou různých jazyků, můžeš v přijímačkách dostat až deset bodů navíc, což na první pohled nemusí vypadat jako moc, ale věř, že o tom, jestli budeš nad nebo pod čárou, může často rozhodnout i jediný bod, mít jich tak ještě dalších deset v záloze je tak dost boží výhoda. Fakulta ekonomická na Západočeské univerzitě v Plzni ti za vybrané certifikáty přičte pět bodů, její kolegové z Fakulty strojí pak bodů až patnáct a třeba Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích ti za správné konstelace může za jazykový certifikát připsat bodů až dvacet, a to už se tuplem vyplatí.

Jestli už hledáš, kde a na kdy se můžeš přihlásit, tak tady je malá nápověda – všechny zkoušky probíhají zpravidla na jaře a v brzkém létě, British Council v Praze pořádá například CAE 16. 5., BEC Higher 23. 5. a FCE 6. 6., zkoušení ale probíhá i na jiných místech a v režii jiných (vždy certifikovaných) organizací, stačí trochu zagooglit a najdeš je určitě i ve svém městě. Jen pozor – registrovat se na zkoušky musíš s předstihem, někdy i měsíc dva předem, tak pozor, ať to neprošvihneš.


Pauza approved: Vyzkoušej si testy nanečisto!

Co takhle si FCE, CAE a BEC Higher zkusit s námi? Máme náhodou k dispozici rodilého mluvčího, co má s výukou na tyhle zkoušky bohaté zkušenosti a rád je projde i s tebou, a to navíc úplně zadarmo (protože si musíme pomáhat, ne? 😉 ).

Kdy a kde?
Praha

4. 4. 9.00–14.00 (FCE) – PLNO

11. 4. 9.00–14.00 (CAE)

2. 5. 9.00–14.00 (BEC Higher)

Plzeň

5. 4. 9.00–14.00 (FCE)

11. 4. 9.00–14.00 (CAE)

2. 5. 15.00–21.00 (BEC Higher)

Chceš do toho jít? Napiš nám na redakce@casakpauza.cz a pár větami popiš, proč by sis zrovna ty chtěl test zkusit – ale pozor, piš rychle, na každý termín máme jenom čtyři místa, tak ať ti to tvoje někdo nevyfoukne před nosem! 😉


Foto: unsplash.com, pexels.com