Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

Čtvrťák: Co tě čeká & Co tě nemine

A je to tu zas. Vstávání, zvonění, zkoušení. Pro asi 80 tisíc středoškoláků je ale něco jinak – míří k maturitě, jsou v posledním ročníku a na konci školního roku budou stát před svou první obrovskou zkouškou, přijímačky se můžou jít klouzat. Jsi mezi nimi i ty? Čti dál!

Poslední rok střední školy je sice hlavně ve znamení maturity, to ale není všechno, co čtvrťáky za těch posledních deset měsíců čeká. Maturitní ročník začíná většinou zostra, protože je potřeba co nejdřív sestavit například seznam knížek, ze kterých si budeš u závěrečné zkoušky losovat. A po sestavení na něm začít pracovat. 

Ještě na podzim je taky dobré začít pracovat na maturitních otázkách z vybraných předmětů – dohodni se s kamarády, práce ve skupině jde vždycky líp. Všechny organizační otázky ohledně maturity by měl umět zodpovědět tvůj učitel, případně web novamaturita.cz. A počítat můžeš i s námi, že tě přípravou provedeme v dalších článcích tady na webu 😉

Příprava na vysokou

Na podzim se konají taky veletrhy vysokých škol a první dny otevřených dveří. Pozor – pokud se chystáš na některou z uměleckých škol, přihlášky musíš podat maximálně do listopadu, tedy o nějaké tři měsíce dřív než na neumělecký zbytek vysokých, tak to hlavně neprošvihni.

Pokud máš vybráno, kam chceš pokračovat, ale z přijímaček tě jímá hrůza, mrkni na přípravné kurzy. Ty se pořádají od zimy do jara a možností je hodně.

Čím dál tím víc vysokých škol řeší první kolo přijímaček národními srovnávacími zkouškami, které vymýšlí SCIO. Víc o nich se dočteš tady, ale long story short – jde o sérii testů z nejrůznějších předmětů, které můžeš opakovat dle libosti, až dokud nedosáhneš opravdu pěkného skóre. První termín testů je už v prosinci, probíhají pak až do května, ale opět bacha – ne všechny školy květnová kola uznávají, tak si to u té své určo zjisti předem.

Předmaturitní mecheche

Aby to ale nebylo pořád jen o učení – v zimě se většinou koná i maturitní ples (jupí! 😁). S jeho přípravou je ale radno začít – hádej kdy 😂 – hned v září! Třída se totiž musí dohodnout na barvě šerp, překvapení pro třídního, výzdobě a dalším milionu věcí. A taky na epické afterparty, to se rozumí! 🤩

Místo a kapelu nejspíš vybere škola, všechno ostatní je ale na maturantech a to není úplně sranda. Hlavní je vybrat jednoho či dva styčné důstojníky, kteří budou plesací záležitosti řešit za celou třídu, aby se předešlo ještě větším zmatkům, než jaké nevyhnutelně vzniknou. Holky by se taky měly začít poohlížet po nějakých šatech, ty nejlepší bývají totiž v půjčovnách rychle rozebrané a pak je z toho mrzení. I pro kluky ale máme pár fashion tipů, tak mrkněte sem, jak se neztrapnit, ale rovnou oslnit. Úspěch zaručen 😎

Druhé pololetí

Po přelomu školního roku odpadne spousta povinností, jelikož se rozvrh maturantů většinou o pár předmětů scvrkne. Otázky by v tenhle moment už měly být vypracované, knížky skoro přečtené. (Ano, i ty tvoje 😋 ) A tvoji vyučující by měli postupně začít probírat maturitní otázky buď přímo v hodinách nebo ve speciálních seminářích. Zkrátka – už jde fakt do tuhého. 

Na konci února taky většina vysokých škol uzavírá přijímání přihlášek a vyhlašuje termíny přijímaček. Je dobré si už někdy v té době zjistit, co v nich asi tak bude, aby tě to pak naostro moc nepřekvapilo.

Tip: Přijímačky ze specifických oborů se skoro vždycky aspoň částečně překrývají s maturitními otázkami. Dobrá příprava je tak jako šampon 2v1

Maturitní květen a fakt dloooouhé prázdniny

Maturity probíhají na začátku května a konkrétní termíny se dozvíš dost dopředu. Před samotnými zkouškami se – díky bohu! – pořád drží takzvaný „svaťák“, tedy týden volna na finální opáčko. Fajnšmekři se samozřejmě začínají učit až o něm, ale jen tak mezi námi: to není úplně geniální nápad, fakt ne. 

Když se čas nachýlí, je na řadě nejdřív státní maturita a po ní ta školní. No a pak už šlus, je hotovo! Tedy, myšleno na střední. Tam máš odpracováno, v květnu a červnu ale ještě probíhají přijímačky na vysoké školy. Všechen ten stres ale pak vyvažují ty nejdelší prázdniny v tvém životě – do školy se totiž podíváš velmi pravděpodobně až v říjnu, takže červen – říjen = volno!

Co a jak tě čeká na vysoké, o tom si popovídáme zase jindy. Ty prázdniny ale rozhodně nepromrhej, nebo tě to bude hodně moc mrzet. Vážně. Ber nás v tomhle za slovo. 😉

Foto: pexels.com