Dej si pauzu, abys byl o krok napřed!

Fb. In.

8 nej univerzit na světě: Nejlepší, nejznámější, nejzajímavější

Harvard, Yale, Cambridge, Oxford… ty nejlepší z nejlepších určitě znáš. Je to exkluzivní partička škol, kam se chce dostat každý. Mluví se o nich nejen ve filmech a knížkách a studovat na nějaké z nich je prestiž přímo astronomická. Znáš je ale všechny? Mrkni na náš přehled. 
P. S. I ty nej nej nej univerzity světa mají české absolventy – a není jich úplně málo (ale o tom zase příště 😉)

Zhruba polovina nejlepších světových univerzit se nachází ve Spojených státech nebo Velké Británii. Žebříčků, které srovnávají, která z nich je lepší, existuje hned několik, hlavní postavy se v nich ale moc nemění. Ten nejuznávanější (QS TOP Universities) vypočítal, že nejlepší univerzitou na celém světě je americké MIT, tedy Massachusetts Institute of Technology. Nezapomněli mimochodem ani na nás v Česku – naše Univerzita Karlova se dostala těsně do nejlepší třístovky, což taky není špatné. Ale Karlovku všichni známe, pojďme se proto spíš mrknout na ty školy, které nám třeba zase tolik známé nejsou:

Massachusetts Institute of Technology (MIT), USA

A vezmeme to pěkně shora – MIT se totiž na první příčce QS žebříčku nejlepších škol drží od samého začátku. Univerzita sídlí v Cambridge v USA, založena byla v roce 1861 přesně dva dny před začátkem americké občanské války a mezi její nejznámější absolventy patří třeba vědec a nobelista Richard Feynman, astronaut Buzz Aldrin, generální tajemník OSN Kofi Annan nebo dokonce izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Mimochodem, Aldrin není ani zdaleka jediný americký astronaut, který MIT vystudoval, titul tam získala i pěkná řádka dalších.

MIT navíc absolvoval i Tony Stark, čili komixový Ironman a škola tuhle filmovou fikci vzala za svou a na webu se tím dokonce chlubí, což je docela cool. A kromě toho od nás škola má malé bezvýznamné plus taky v tom, že jako vůbec první v USA měla v nabídce vyučovaných oborů architekturu.

Stanford University, USA

Tahle škola se nachází ve startupovém hnízdě USA, tedy přímo v Silicon Valley v Kaliforni. Založili ji v roce 1885 manželé Stanfordovi a zasvětili ji svému synovi Lelandovi, který zemřel v patnácti letech na břišní tyfus. V roce 1996 tu mimochodem začala jako obyčejný výzkumný projekt dvou doktorandů Larryho Page a Sergeje Brina taková neznámá záležitost jménem Google.

Mezi další slavné absolventy školy patří třeba spisovatel John Steinbeck nebo herečka Sigourney Weaver. Mají tu kaktusovou zahradu s rostlinami, které zasadili už při založení univerzity a pořád se jim tu dost dobře daří a taky autorka předlohy pro Pravou blondýnku dostala nápad na námět právě při studiu na zdejších právech.

Harvard University, USA

Nejstarší americká univerzita sídlí kousek od MIT, taky ve městě Cambridge, což je docela legrace vzhledem k té britské univerzitě, že… 🙂 Harvard funguje od roku 1636 a dnes je nejbohatší univerzitou světa. Studovala tu hezká řádka amerických prezidentů (třeba JFK nebo Barack Obama), ale třeba taky Robert Oppenheimer, fyzik známý z projektu Manhattan, nebo herečka Natalie Portman.

Socha pana Harvarda, který škole odkázal svou knihovnu a ona se po něm pak pojmenovala, byla loni čtvrtou nejfotografovanější sochou v USA. Univerzita
(nejen proto) striktně zakazuje natáčení seriálů a filmů ve svém areálu, prý totiž dostává až pět žádostí týdně (a to je na mašli).

University of Oxford, Velká Británie

Oxford je druhá nejstarší univerzita na světě založená už v roce 1096. Natáčel se tu Harry Potter. Studovali tu králové (to jako fakt) i spisovatelé – z těch nejznámějších třeba J. R. R. Tolkien (to snad víš, že napsal Pána prstenů, ne?) nebo Lewis Carroll, autor Alenky v říši divů. Tahle postava má mimochodem svůj reálný předobraz právě z univerzity, šlo totiž o dceru děkana jedné z kolejí.

Uchovávali tu taky posledního vycpaného blbouna nejapného na světě, ale omylem ho spálili, protože nevěděli, že je poslední. Hups. 

University of Cambridge, Velká Británie

Tohle je další ze slovutných univerzit. Založili ji v roce 1209 akademici, kteří se pohádali s Oxfordem a řekli si, že to udělají znovu a lépe. Má historicky nejvíc absolventů ověnčených Nobelovou cenou a za její bohatou historii tu studoval třeba Isaac Newton, David Attenborough nebo herec Tom Hiddleston.

Traduje se tu taky, že si slavný Lord Byron jednou do svého místního pokoje přivedl… živého medvěda. Protože univerzita zakázala ve svém areálu psy a jemu to přišlo jako stupidní nařízení. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Yale University, USA

Po dvou britských stařešinech přichází poněkud mladší kousek – Yaleova univerzita založená v roce 1701. Absolvovala ji opět pěkná řádka amerických prezidentů (oba Bushové, Clinton nebo Ford), ale taky třeba herečka Meryl Streep anebo švédská korunní princezna Viktorie. Pochází odtud tajemný studentský spolek Skull & Bones (každý rok ze studentů prvního ročníku vybírají pouhých patnáct nových uchazečů) a vycházejí tu taky nejstarší školní noviny na světě – místní studenti si je můžou číst nepřetřžitě od roku 1878. 

Princeton University, USA

Tahle prestižní univerzita byla založená v roce 1746 o kousek jinde – do Princetonu se přestěhovala až o deset let poději. Má poněkud netradičního maskota – tygra (a jeho pruh slouží jako logo). Studovali tu Michelle Obama nebo Jeff Bezos a taky pekelně chytrý Alan Turing, který prolomil nacistickou válečnou šifru.

Dlouho se tu pořádaly oficiální koulovačky mezi prváky a staršími studenty. Jedna taková se dokonce dostala až do New York Times, protože po boji zůstalo několik zlomených nosů a spousta monoklů – škola nakonec sněžné bitky oficiálně zakázala. Taky tu mají zvyk na děkanský den o půlnoci výt jako vlci, což prý docela děsí nováčky.

Columbia University, USA

Tahle škola založená v roce 1754 se nachází přímo v New Yorku, na Manhattanu a je hodně známá pro svoji katedru žurnalistiky (uděluje se tu taky Pulitzerova cena). Vznikl tu také projekt americké jaderné bomby aka Projekt Manhattan – jméno odkazuje na adresu univerzity. Poprvé se tu totiž podařilo rozbít atom uranu.

Studoval tu Barack Obama a před ním i třeba slavná letkyně Amelia Earhartová a velmi šikovný obchodník Warren Buffett. Škola si mimo jiné zahrála ve Spidermanovi a Krotitelích duchů.

Foto: archivy univerzit